POHLED NA PETROV U ŠPILBERKA - ZAMAZAL JOSEF

POHLED NA PETROV U ŠPILBERKA - ZAMAZAL JOSEF

 

14990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Zamazal Josef
( 20.6.1899 - 16.2.1971 )

Obraz - Pohled na Petrov u Špilberka. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Josef Zamazal. Obraz galerijní kvality. Na první pohled je vidět, že František Josef Zamazal si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, technika a datum - vše viz foto.

 

Petrov

 

Petrov je kamenný ostroh v městské části Brno-střed. Nachází se na něm národní kulturní památka katedrála svatého Petra a Pavla a přilehlé sídlo brněnského biskupství. Petrov je též používán jako vžité zkrácené označení pro samotnou katedrálu.

Katedrála sv. Petra a Pavla tvoří součást siluety města Brna. Jde o pravděpodobně nejstarší kostel v Brně se základy z 12. století a přestavěný barokně a novogoticky.

 

Špilberk

 

Hrad je z hlediska obrany výborně postaven, leží 282 m. n.m., je těžko přístupný, a relativně blíž k Starému Brnu, než Petrov. Ten je ovšem, jak dokazují archeologické výzkumy, starší než Špilberk. Původ jména Špilberk tedy s velkou pravděpodobností neplyne z „hracího kopce", kde si panstvo dávalo dostaveníčko k různým hrám, zábavám a k ostřelování zajíců, ale z významu německého Spigelberk-jako vyvýšené místo, místo stráže, odkud se signalizovalo hrozící nebezpečí.

 

Rozměry včetně rámu cca 56 cm x 49 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Je osazen kovovým štítkem se jménem autora - viz foto. Olej na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1931.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Josef Zamazal

 

* 20. 6. 1899, Vsetín (Vsetín)

 

† 16. 2. 1971, Brno (Brno-město)

 

pedagog, ilustrátor, malíř, spisovatel, redaktor, kreslíř, výtvarný kritik

 

Josef Zamazal se narodil ve Vsetíně v rodině zdejšího lékaře, jeho bratr Jaroslav Veris-Zamazal byl rovněž malířem. Josef Zamazal studoval nejprve v Brně, poté Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Nechleby, Preislera a Štursy a v Drážďanech, Vídni, Mnichově a v Paříži.

 

Působil v Brně, pracoval jako asistent na technice a jako výtvarný asistent Lidových novin. Přispíval do Nebojsy, Hosta, Veraikonu a Díla, psal odborné články do Lidových novin. Byl u vzniku brněnské Skupiny umělců výtvarných.

 

Maloval krajiny, zátiší i figurální kompozice. Začínal jako malíř krajiny (Beskydy) a městských periferií v duchu pozdního impresionismu.Inspiroval se také v rodném kraji, řídil rovněž obrazovou část Našeho Valašska, kam napsal několik článků o výtvarných umělcích.

 

V roce 1922 vytvořil několik obrazů s náměty ze Starého zákona.1923-1933 byl výtvarným redaktorem Lidových novin. Zabýval se volnou a drobnou grafikou.

 

Měl vlastní školu malby a kresby, přednášel a publikoval stati o soudobém umění. Studijní pobyty : Švýcarsko, Francie, Jugoslávie, Itálie. Zemřel v Brně.


Zdroj: mvk.cz, 1.12.2019

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), Českolipská knih a kamenotiskárna, Česká Lípa,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha,

2010 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (XXI. W - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

2016 Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů ((asi 1800-2008), 2. svazek N-Ž),
Nakladatelství Academia, Středisko společných činností Akademie věd ČR, v. v. i., Praha 1.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení