PRAHA U NÁRODNÍHO DIVADLA - TAVÍK FRANTIŠEK ŠIMON

PRAHA U NÁRODNÍHO DIVADLA - TAVÍK FRANTIŠEK ŠIMON

 

1490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Tavík František Šimon
( 13.5.1877 - 19.12.1942 )

Praha u Národního divadla (Pragensia). Autorem je akademický malíř a grafik Tavík František Šimon. Signován v ploše vpravo dole - viz foto. Zezadu je ručně psané věnování  podpis - viz foto.

 

Národní divadlo

 

Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Odehrálo se v něm ještě dalších 11 představení, pak byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich, 12. srpna 1881, došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště i jeviště divadla.

 

Rozměry včetně rámu cca 25 cm x 25 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Reprodukce barevného leptu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně z let 1920-40.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Tavík František Šimon

 

* 13. 5. 1877, Železnice (Jičín)

 

† 19. 12. 1942, Praha

 

malíř, pedagog, grafik, ilustrátor, kurátor, výtvarný publicista

 

V letech 1894–1900 studoval na pražské akademii v ateliéru Maxmiliána Pirnera. V době studií navštívil Bosnu, Dalmácii a Černou Horu, kde vytvořil řadu krajinářských a figurálních studií. Roku 1902 cestoval po Itálii a téhož roku pobýval díky Hlávkovu stipendiu v Paříži. Po delším čase stráveném v rybářské vsi Onival v Normandii (kde se seznámil s Františkem Kupkou) cestoval přes Belgii do Londýna.

 

Po návratu působil v Čechách pouze do roku 1904, kdy se rozhodl pro delší pobyt v Paříži. Před první světovou válkou vystavoval s úspěchem v Londýně, Chicagu a New Yorku. Roku 1914 po vypuknutí války byl nucen k návratu do Prahy. Roku 1924 cestoval opět po Itálii a v roce 1926 absolvoval cestu kolem světa (Japonsko, Čína, Indie, Cejlon), kterou důkladně popsal v knize Listy z cesty kolem světa. Své poznatky z oblasti grafických technik publikoval v Příručce umělce–grafika (1921) a brožuře Dřevoryt (1927). Pravidelně přispíval do časopisu Hollar.

 

V roce 1928 byl jmenován profesorem na pražské akademii. Byl členem Akademie věd a umění, Kuratoria Moderní galerie, francouzskou vládou byl vyznamenán rytířským řádem čestné legie. Stal se spoluzakladatelem a prvním předsedou S.Č.U.G. Hollar, v letech 1898–1934 byl členem SVU Mánes a od roku 1910 také Royal Society of Printers and Etchers v Londýně.

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení