TÁBOR NÁMĚSTÍ - DĚDINA JAN - REPRODUKCE

TÁBOR NÁMĚSTÍ - DĚDINA JAN - REPRODUKCE

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Dědina Jan
( 1.9.1870 - 14.1.1955 )

Obraz - Tábor náměstí. Signován vlevo dole - viz foto. Starší reprodukce obrazu od známého malíře Jana Dědiny.

 

Tábor

 


Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice, dokončená kolem roku 1521, se řadí k nejvýznamnějším a také nejhezčím památkám pozdní gotiky v jihočeských městech

 

Rozměry včetně rámu cca 66 cm x 53 cm, rám je krásně zdobený, místy má otluky. Reprodukce na papíře z 50-70tých let 20. století. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Dědina Jan


* 1.9.1870 Straky (Nymburk)


+ 14.1.1955 Tatobity (Semily)


malíř, grafik, ilustrátor, typograf, pedagog

 

Studoval střední pokračovací školu pro průmyslníky a UMPRUM v Praze, kde byl žákem Františka Ženíška. Sochařství studoval u J. V. Myslbeka. Na Akademii výtvarných umění studoval malbu u Maxe Pirnera. V roce 1889 byl odveden a po mnoha odkladech narukoval v roce 1894 na vojnu. Po šesti měsících služby dezertoval do Itálie, v roce 1895 přijel do Paříže, kde už žil jako vojenský zběh jeho bratr Václav. V Paříži zůstal patnáct let. V začátcích se mu naskytla spolupráce s madarským malířem M.Munkácsym. Pak se začal živit ilustracemi, především pro časopisy Monde illustré, Revue du Bien a satirický L'Assiette au Beurre, kde mu v roce 1903 patřilo celé jedno číslo, v němž publikoval kresby na téma různého druhu flirtování. Jeho veristické kresby byly velmi oblíbené. Navrhoval plakáty, které sloužily jako reklama a byly také zdrojem jeho příjmů. Vystavoval na pařížských Salonech, roku 1903 byl přijat za člena Salonu. Prezidentem Salonu byl malíř Albert Besnard, který mu následně nabídl společnou práci na malbě stropů v Malém paláci na Champs Elyseés a na hlavním stropu v Divadle francouzské komedie. Pracoval i jako knižní ilustrátor.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936, Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic),


1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,


1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),


1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,


1995, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (A-M),


1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G),


2000, Hlas domova 2 (Výtvarné umění a architektura našeho Polabí).

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení