DOLNÍ VĚSTONICE - JALŮVKA LADISLAV

DOLNÍ VĚSTONICE - JALŮVKA LADISLAV

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 28. 11. 2024

Jméno autora: Jalůvka Ladislav
( 15.6.1932 -

Obraz - Dolní Věstonice. Autorem je malíř Ladislav Jalůvka. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla vlevo dole - viz foto.

 

Dolní Věstonice

 

Nález přibližně 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše, který učinil profesor Karel Absolon při archeologických výzkumech v roce 1925, proslavil malou obec po celém světě. Dolní Věstonice se staly symbolem nejvýznamnějšího tábořiště člověka na Zemi.

 

První písemná zmínka o obci (in Wistanicz) se objevuje v roce 1312. Ve 13. století se v původně slovanské osadě objevili první němečtí kolonisté, jejichž etnikum postupně převládlo. Roku 1460 povýšil král Jiří Poděbradský ves na městečko s právem trhu. V roce 1619, na počátku třicetileté války, se poblíž Věstonic strhla významná bitva moravských stavů s císařskými vojsky, v níž Moravané porazili Dampierrovo vojsko.

 

Rozměry včetně rámu cca 43 cm x 33 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1981.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

 

Jalůvka Ladislav

 

* 15.6.1932 Ostrava (Ostrava-město)

 

malíř, grafik, pedagog

 

Ladislav Jalůvka (1932) je významný malíř, kreslíř, grafik, autor realizací do architektury a textů z oblasti výtvarné pedagogiky a v neposlední řadě vysokoškolský učitel. V letech 1952 - 55 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u prof. M. Salcmana, C. Boudy a K. Lidického. V roce 1992 mu udělil František Mezihorák Pamětní medaili za spolupráci a zásluhy o rozvoj pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

 

Malířská tvorba Ladislava Jalůvky se podřídila umělcovu malířskému senzualismu, temperamentnímu pohybu uvolněného štětce a dynamicky přehodnocenému tvaru, který se nikdy nevzdálil přitakavému postoji k životu. Tematicky čerpá většinou z krajiny Valašska a Lašska, městské tematiky zvláště Olomoucké, ale rozvíjí i další malířské žánry. Průvodcem jeho díla je také kresba a grafika. V roce 1969 obdržel Cenu města Nového Jičína za malířskou krajinářskou tvorbu.

 

Velkorozměrná plátna, která v tvorbě Ladislava Jalůvky převládají, mají nejen monumentální rozměry, ale i náměty. Jsou jimi především olomoucký dóm a kalvárie. Dóm sv. Václava není pro umělce jen vznosnou sakrální stavbou, ale symbolem města, domova, vlasti, inspirativního sousedství. Jalůvka ale tvoří i díla figurální. Ta se v jeho tvorbě vyskytují častěji v drobné grafice a nabrala nejednou podoby stylizované. Na velkých plátnech se objevovaly figury sporadicky. Figurální plátna také svědčí o tom, že Jalůvkův zájem o osud lidstva se v posledních letech konkretizuje, že upřednostňuje příběhovost a mezilidské vztahy a vazby jako inspiraci. Najdete v jeho tvorbě také experimentální práce, na nichž si autor úspěšně ověřoval nejen barevné akordy své básnické palety, ale i odlišnou modelaci ploch a jejich přitažlivost. Ladislava Jalůvku můžeme právem označit za olomouckou malířskou legendu.

 

V roce 2003 a 2004 se účastnil malířského plenéru "Malířské imprese" v polském městě Mikolow. V roce 2004 se stal nositelem Ceny města Olomouce v oblasti kultury.

 

Od roku 2005 je zastoupen na výstavách v Galerii MDK Mikolow, Galerii MBWA Olkusz, Muzeu Gliwicey Galerii "Chmielna" Warszawa, Beuningen Holandia, či v Litovli a Klimkovicích. V únoru roku 2005 obdržel od Unie výtvarných umělců Olomoucka Diplom za významné celoživotní malířské dílo.

 

Samostatně vystavuje od roku 1957 (CZ, D), kolektivně od roku 1958 (CZ, SK, PL, I, NL, D, JAP).
Zastoupení v zahraničních sbírkách: Město Veenendaal (NL), Východoslovenská galéria výtvarného umenia v Košiciach (SK), Court Gallery Kunitachi (JAP), Muzeum v Opole (PL) a soukromé sbírky v Evropě (CZ, SK, PL, D, A, F, CH) i zámoří (USA, CAN, JAP).

ZDROJ //www.des-art.cz/ladislav-jaluvka/

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (IV. CH - J),

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-,

2006, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky),

2010, ? Osobnosti pedagogicky působící v oboru výtvarná výchova na Univerzitě Palackého v Olomouci v letech 1946-2010, , 65,3,2005,227-230,

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení