PAVLOVSKÉ VRCHY SE SIROTČÍM HRÁDKEM - HODONSKÝ FRANTIŠEK

PAVLOVSKÉ VRCHY SE SIROTČÍM HRÁDKEM - HODONSKÝ FRANTIŠEK

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hodonský František
( 18.3.1925 - 15.12.1999 )

 

 

Originální signovaná barevná číslovaná litografie - Pavlovské vrchy se Sirotčím hrádkem. Autorem je malíř a grafik František Hodonský. Signovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná 98/100 vlevo dole - viz foto.

 

Pavlovské vrchy

 

Pavlovské vrchy (hovorově Pálava) jsou vápencovým pohořím, které se táhne na samém jihu Moravy od ohbí Dyje dvacet kilometrů na jih okolo Mikulova až ke státním hranicím s Rakouskem. Přestože nedosahují velké absolutní výšky (Děvín 549 m n. m.), vystupují monumentálně nad okolní nížinu a tvoří přírodní dominantu jihu Moravy.

 

Vápenec, ze kterého se hřeben skládá, vznikl v druhohorním moři a posléze byl vyzvednut do výše alpínským vrásněním. Díky zachovalosti původní krajiny a různě exponovaným stanovištím na vápencích se v oblasti vyskytuje množství velmi vzácných živočichů a rostlin, zejména sucho- a teplomilných. Proto jsou vrchy součástí CHKO Pálava, která je severozápadní částí Biosférické rezervace Dolní Morava UNESCO.

 

Oblast je nepřetržitě obývána po desítky tisíc let, o čemž svědčí mnoho archeologických nálezů (lovci mamutů, hradiště, především v Dolních Věstonicích). Na území Pavlovských vrchů se nachází několik přírodních rezervací ochraňujících zdejší velmi cenné území. Na dvou výšinách se tyčí středověké hradní zříceniny (Děvičky a Sirotčí hrádek), na jižním úbočí se rozkládá malebné historické město Mikulov.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 89 cm x 50 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Originální litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je odhadem z let 1960-90.

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 

Hodonský František

 

* 18.3.1925 Moravský Písek (Hodonín)

 

+ 15.12.1999 Břeclav (Břeclav)

 

malíř, grafik

 

František Hodonský se po celý život zabýval krajinou jižní Moravy. Břeclavsko s řekou Dyjí a jejími bujně zarostlými břehy, Lednicko – valtický areál s hladinami rybníků, táhlé kopce s vinicemi mu skýtaly dostatečně širokou námětovou inspiraci. Objevoval a komponoval zcela neznámé motivy a vznikly tak stovky pastelů, ve kterých dosáhl hlubokého spříznění s tamní krajinou.

 

Dovedl se zaměřit jak na reálný detail, tak zvláště ve druhé polovině života, abstrahoval krajinu do monochromních celků s podtextem zdůrazněného nebo utlumeného světla. Cyklus „Světelné potoky" namalované nedlouho před jeho odchodem, jsou toho důkazem. Na základě mnohaletých zkušeností si uvědomoval podstatu krajinných zákonitostí a pocity monumentalizoval do jednoduchých kompozičních rozvrhů.

 

Vedle malby se zajímal i o litografii, kterou tiskl v Praze v litografické dílně Jana Tůmy. Tady se mu otevřely nové možnosti stylizace grafické zkratky.

 

Vážným inspiračním zdrojem se F. Hodonskému stala i fotografie, na které si uvědomoval celkovou atmosféru a tvarovou strukturu plenéru. Na sklonku života se staly fotografie užitečnou pomůckou při pastelových meditacích v jeho břeclavském ateliéru.

 

ZDROJ: syn malíře Prof. František Hodonský k výstavě 27.4 - 30.5.2015 v Praze na Opatově k jeho nedožitým 90tým narozeninám

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení