Obraz - Hradec Králové. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Pravděpodobně se jedná o Richarda Duška (1.11.1910 - 13.1.1977), netvrdím to však na 100%, posuďte raději sami dle stylu malby, signatury, motivu apod.
Hradec Králové
Hradci Králové vtiskli na počátku 20. století novou tvář architekti evropského formátu, Jan Kotěra a Josef Gočár. Díky velkorysému urbanistickému konceptu a řadě monumentálních staveb ve stylu secese a funkcionalismu se tehdy městu přezdívalo Salon republiky. Přijeďte se s ním seznámit!
Jednou z nejkrásnějších staveb Hradce Králové a zároveň dokonalou ukázkou tehdejších změn je monumentální budova Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží, dílo J. Kotěry z let 1909 až 1913. Architekt navrhl secesní stavbu z lisovaných a částečně glazovaných cihel, pozornost přitahují také dvě alegorické figury sedících žen na průčelí budovy, znázorňující Umění a Průmysl. V interiérech si zaslouží pozornost skleněné vitráže a mozaiky, pro něž byly předlohou pastelové kresby J. Preislera.
Název města napovídá, že po staletí patřilo mezi věnná města českých královen. Jednou z jeho dočasných „majitelek" a štědrých mecenášek byla i dvojnásobná královna-vdova Eliška Rejčka. Právě ona založila roku 1307 katedrálu sv. Ducha, cihlovou gotickou trojlodní stavbu se dvěma mohutnými věžemi, která je dnes společně s renesanční Bílou věží dominantou historického centra. Mimochodem, právě v tomto chrámu byl roku 1424 dočasně pohřben husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Rozměry včetně rámu cca 60 cm x 45 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Kombinovaná technika, zřejmě pastel a tempera na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1962.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Dušek Richard
* 1.11.1910 Ústí nad Orlicí
+ 13.1.1977 Vlašim
malířství (krajina), pedagogika, plastika
Pocházel z rodu ústeckých hrnčířů a kamnářů. Po studiích na učitelském ústavu v Litomyšli působil krátce na školách v Čermné, Hnátnici a v Ústí nad Orlicí. V polovině 30. let odešel na Benešovsko do Václavic a intenzivně začal se studiem malování u profesora O. Blažíčka. Většinu života prožil ve Vlašimi, kde působil jako odborný učitel matematiky, kreslení a rýsování. Učil na školách ve Václavicích, Divišově a ve Vlašimi, kde působil do konce života.
Autor převážně akvarelů krajiny Podblanicka, drobných figurálních plastik. Většina jeho tvorby je zaměřena na dokumentaci mizející lidové architektury Podblanicka, doplněna zpravidla kresbou technického detailu. Získal druhou cenu na školské výstavě v Londýně (1924), vystavoval v Benešově i Vlašimi. Známy dřevoryty i perokresbami, série deseti perokreseb i ve sbírkách městského muzea v Ústí nad Orlicí.
V roce 1946 vydal Český svaz malířů formou pohlednic jeho 25 kreseb různých objektů Podblanicka. Také autor ex libris, drobné figurální plastiky, plakátů, diplomů aj.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),
1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G).