Originální barevný signovaný lept - Praha - Pražský orloj (Pragensia). Autorem je kvalitní malíř a grafik Vladislav Röhling. Signován v ploše vlevo dole - viz foto. Dále tužkou vpravo dole - viz foto. Autorské razítko vlevo dole - viz foto.
PRAŽSKÝ ORLOJ
Roku 1402 byly na věž Staroměstské radnice umístěny nejprve klasické hodiny a o několik let později byl do věže usazen velký zvon. První písemná zmínka o pražském orloji pochází ze dne 14. října roku 1410. Podlé této písemnosti orloj sestavil hodinář Mikuláš z Kadaně, který jej vytvořil za pomoci výpočtů tehdejšího nejlepšího pražského matematika a astronoma, Jana Šindela. Do podoby, v jaké orloj známe dnes, jej uvedl až později mistr Jan Hanuš a Jan Táborský. Důležité je zmínit sochařskou výzdobu orloje kterou vyhotovila dílna známého stavitele Petra Parléře. Ostatní sochařská výzdoba pochází z doby pozdější.
Podle některých badatelů je možné si všimnout, že je orloj rozdělen do čtyř pomyslných pater. Dávní alchymisté a astrologové věřili, že je vesmír složen ze čtyř živlů: země, voda, vzduch a oheň. Tyto živly jsou znázorněny i na rozvržení orloje. Země – vstupní dvířka orlojníka, voda – kalendářní deska, vzduch – astroláb a nakonec oheň - apoštolové a kohout.
Rozměry včetně rámu cca 52 cm x 42 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Barevný signovaný lept na papíře. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně z let 1910-40.
Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfetkní dekorací každého prostoru.
Röhling Vladislav
* 23.5.1878 Praha
+ 26.3.1949 Praha
ilustrátor, grafik, malíř
Studoval v Praze na uměleckoprůmyslové škole u K. Lišky, poté na akademii výtvarného umění ve speciálce profesora F. Ženíška. Později se specializoval v grafice, využíval všechny grafické techniky, lept černý i barevný. Členem skupiny Jednota umělců výtvarných v Praze. Vystavoval například v Praze - Obecní dům, Topičův salon atd., ale také například v Brně atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1962, Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1.1937 do 31.12.1962), Státní knihovna Praha,
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov,
2012, Dačeva Rumjana , Karáskova galerie (České výtvarné umění přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století ve sbírce Karáskovy galerie), Památník národního písemnictví Praha.