Obraz - Mydlářovský dům - Hvězdárna v Chrudimi. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Jan Křtitel Kunstovský. Zezadu obrazu je název díl a autor - viz foto.
Mydlářovský dům Chrudim
Dům nacházející se v Břetislavově ulici získal pojmenování po svém majiteli Matěji Mydláři, povoláním svíčkaři a výrobci mýdla. Původní stavba byla vybudována v gotickém slohu. Matěj ji v roce 1571 zakoupil od Markéty, vdovy po Janu Conovi, a přestavěl v letech 1573–1577 v renesančním slohu, inspirován svými cestami po Itálii.
Rozšíření domu do šířky nebylo možné, tudíž jediná cesta byla směrem vzhůru. Z tohoto důvodu můžete obdivovat tři patra, z nichž dvě jsou zdobena loggiemi o pěti obloucích, které nesou toskánské sloupy. Poslední patro bylo ze statických důvodů nahrazeno dřevěným.
Jedna z pověstí se týká minaretového dvojvěží, které nechal vystavět Daniel Mydlář, syn Matěje. Přesné informace o funkci věží nemáme, ale již v dobách svého vzniku byly nazývány hvězdárnou, předpokládá se tedy, že sloužily k astronomickým pozorováním. Legenda vypráví, že zde dokonce pobýval Tycho de Brahe (významný dánský astrolog a alchymista působící na dvoře Rudolfa II.). Žádné z doposud objevených pramenů však tuto domněnku nepotvrdily.
Rozměry včetně rámu cca 33 cm x 24 cm, rám je původní, mohutný, krásně zdobený, místy má otluky. Olej na desce či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován přibližně v letech 1890-1920.
Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Kunstovský Jan Křtitel
* 24.6.1854 Třeboň (Jindřichův Hradec)
+ 9.3.1942 Ústí nad Orlicí
pedagogika, literatura, malířství
Vystudoval reálku, po absolvování jednoročního učitelského kursu v Soběslavi učil na Táborsku. V r. 1877 složil zkoušku způsobilosti pro měšťanské školy. Do Ústí nad Orlicí přišel r. 1878, nejprve jako učitel (1878-1919), poté ředitel chlapecké školy. Vedle pedagogické činnosti se věnoval především ochotnickému divadlu a kreslířství. Od r. 1890 člen "Volného sdružení ochotníků", po přeměně na spolek Vicena jeho první režisér (1896). V témže roce jej umění třináctiletého J. Kociana inspirovalo ke hře pro mládež "Čarovné housle", Kocian vystoupil v hlavní roli. V r. 1916 hrána jeho báchorka se zpěvy a tanci "Krakonošova sázka". Od r. 1925 obýval dům "Villa Mateřídouška" v ulici Jiráskova. Usiloval také o stavbu vlastní divadelní budovy - divadlo slavnostně otevřeno v září 1936.
V řadě obrázků a kreseb zachycuje vzhled města a jeho proměny od konce 19. do téměř poloviny 20. století. Zpíval v proslulém ústeckém oktetu, sólově hrál na flétnu v učitelském souboru. Zemřel 9. 3. 1942 v Ústí nad Orlicí a je pochován na ústeckém hřbitově. Obě hry a řada kreseb ve sbírkách Městského muzea. Výstava kreseb uspořádána naposled 1994, vydán katalog a barevné reprodukce čtyř kreseb.
ZDROJ: Městské muzeum Ústí nad Orlicí
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1974, Kdy zemřeli…? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1971 - 1974 a doplňky k rokům 1935 - 1970), Státní knihovna, Praha,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek)
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon).