Originální signovaná barevná číslovaná litografie - Praha - Karlův most s Malostranskou mosteckou věží (Pragensia). Signovaná vpravo dole - viz foto. Číslovná 47/100 vlevo dole - viz foto. Autorkou je malířka a grafička Světla Žáková Štrupová.
Karlův most
Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402.
Malostranské mostecké věže
Dnešní konfigurace malostranských mostních věží není původní. Brána, opatřená znaky zemí Václava IV. – nižší brána, vznikla na místě starší, nepochybně ještě románské stavby, která se připojovala na jižní, nižší mosteckou věž. Je jinak směrově orientována. Původně patřila ke zbytkům opevnění Juditina mostu z počátku druhé poloviny 12. století. Zevní úprava věže se zbytky rustikované omítky, okenními šambránami, štíty a střechou pochází z doby renesanční úpravy roku 1591.
Brána mezi věžemi sestává ze dvou gotických rovnoběžných hrotitých arkád, které jsou na obvodu oblouků zdobené kraby a na vrcholec kytkami. Horní okraj je opatřen cimbuřím a plochy brány jsou zdobeny znaky. Na straně přivrácené k mostu jsou od leva doprava: lucemburský lev, český lev a moravská orlic. Pod nimi je dvakrát znak Starého Města pražského. Na druhé fasádě blíže k Malé Straně je mezi cimbuřím znak Vratislavska, český lev a znak Dolní Lužice. Pod nimi je pak znak Starého a Menšího Města pražského. Podle znaků, vyznačující rozsah moci českého krále, jak byla ustavena roku 1411, vznikla mostní brána pravděpodobně v tomto roce.
Rozměry včetně rámu cca 63 cm x 49 cm. Rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Originální litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně z let 1950-70.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Žáková Štrupová Světla
* 19.1.1924 Heřmanův Městec (Chrudim)
+ 16.8.1978 Praha
grafička, malířka
Malířka a grafička. Pocházela z rodiny heřmanoměsteckého učitele Přemysla Žáka. První malířské zkušenosti získávala u akademického malíře Jaroslava Heřmanského. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru prof. Jakuba Obrovského a Karla Mináře.
V počátcích tvorby se věnovala dětskému portrétu, později zachycovala podobizny kulturních osobností, protinacistických odbojářů i tváře prostých lidí. Ke ztvárnění krajinářských scenérií využívala dojmy a motivy z cest po Anglii, Francii a Bulharsku.
Od roku 1949 byla členkou Umělecké besedy a zúčastňovala se všech členských výstav (Praha, Sušice, Klatovy, Chrudim, Kutná Hora). Krátce před svou smrtí vystavovala v Sofii a Berlíně, v roce 2001 bylo možné její některá díla zhlédnout na souborné výstavě Malíři Heřmanoměstecka v Heřmanově Městci. Světla Žáková Štrupová je zastoupena např. ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.),
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek)
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVII. Šte - Tich),
2010, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (XXI. W - Ž).