ZÁMEK PARDUBICE - SIGMUND ZDENĚK

ZÁMEK PARDUBICE - SIGMUND ZDENĚK

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 26. 11. 2024

Jméno autora: Sigmund Zdeněk
( 29.10.1924 - 3.2.2017 )

 

Obraz - Zámek Pardubice. Signován vpravo dole - viz foto. Číslován 2/100 (nízký exemplář, tedy kvalitní) vlevo dole - viz foto. Autorem je nedávno zesnulý, ceněný a vyhledávaný malíř a grafik Zdeněk Sigmund.

 

 

Pardubický zámek

 

Pardubický zámek je renesanční zámek, který se nachází v těsné blízkosti historického centra města Pardubice. Za pánů z Pernštejna zde vzniklo sídlo, které je přechodem mezi hradem a zámkem. V takovém stavu dochování a rozloze nemá tento typ objektu ve střední Evropě obdobu. Spolu se svým okolím a Příhrádkem, který jej spojuje s původním městem, vytváří evidenční část Zámek.

 

Na místě dnešního zámku původně stál od 13. století vodní hrad. Krátce po husitských válkách byl hrad přestavěn a obehnán novou kamennou hradbou s nárožními věžicemi a střílnami.

 

V roce 1491 získal pardubické panství Vilém II. z Pernštejna, který hrad přestavěl na čtyřkřídlý renesanční palác. Palác, s přilehlými hospodářskými budovami, navíc obehnal mohutným opevněním. Vzniklo tak sídlo na pomezí hradu a zámku, jehož fortifikační systém představuje vrchol pozdně gotické opevňovací techniky. Opevnění tvořil hliněný val s nárožními rondely, na němž se dalo umístit těžké dělostřelectvo. Val přitom obepínala hradba se střílnami pro ruční palné zbraně, kterou chránil příkop a rozsáhlý zátopový pás. Směrem k městu byl postaven barbakán (zvaný Příhradek), který se zámkem spojoval dřevěný most. V renesančních úpravách zámku později pokračovali též synové Viléma z Pernštejna Vojtěch a Jan. Posledním vlastníkem zámku z rodu Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 42 cm x 31 cm. Číslovaný grafický list z cyklu šesti grafických listů "Pardubice". Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.

 

 

Obraz je odhadem z let 1970-90.

 

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

 

Sigmund Zdeněk

 

* 29.10.1924 Praha

 

† 31.1.2017

 

grafik, malíř, keramik


Narodil se v rodině akademického malíře. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (dva semestry u profesora Otakara Nejedlého), potom na Pedagogické fakultě v Brně u profesora Vincence Makovského, B. S. Urbana a Eduarda Miléna. Absolvoval v roce 1950, o rok později byl přijat do SČVU. Byl také členem skupiny pěti (společně s ním tvořilo pět členů - Sigmund Zdeněk 29.10.1924, Škodný Václav 4.9.1912, Slabý-Kareš Karel 7.4.1923, Vondráček Josef , 21.4.1906 ).

Nejčastěji vystavoval v Praze, Pardubicích a Heřmanově Městci, ale také v Brně, Chrudimi či Jičíně. V zahraničí vystavoval na Světové výstavě EXPO´58 v Bruselu, v letech 1965, 1966 a 1967 v italské Faenze. Byl také zastoupen na výstavách československé keramiky v Istanbulu, Sofii, Ženevě atd.


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1968, 300 malířů, sochařů, grafiků 5 generací k 50 létům republiky, Svaz českých výtvarných umělců, Praha

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice,

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

2005, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004 (XIV. Sh - Sr),

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

Jméno autora: Sigmund Zdeněk ( 29.10.1924 - 3.2.2017 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení