Obraz - Podolí u Valašského Meziříčí. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Josef Hapka - otec známého hudebníka Petra Hapky.
Jarcová
Obec Jarcová se rozkládá na levém břehu Vsetínské Bečky, asi 3 km jižně od města Valašské Meziříčí. První historická doložená zmínka o obci je z roku 1393. Tento letopočet je považován za rok založení obce. Počátek pravidelného školního vyučování spadá do roku 1800, škola byla postavena v roce 1823. Obyvatelstvo Jarcové nacházelo obživu převážně v zemědělství, přivydělávali si prodejem dřeva a příležitostnou prací ve Valašském Meziříčí a Krásně. Počátkem 20. století měla obec tři hostince, mlýn, obchod se smíšeným zbožím, dva kováře, řezníka, tři stolaře a čtyři pokrývače. Od roku 1993 je obec oprávněna používat obecní znak a prapor. Obecní symboly byly schváleny v roce 600. výročí založení obce. Znak představuje zeleno-červeně půlený štít, napravo postavená stříbrná radlice, vlevo stříbrná hlava koně s černou ohlávkou se dvěma zlatými puklicemi. Současná obec má 770 obyvatel.
V obci se nachází pískovcový kříž (pravděpodobně z roku 1832), který byl v r. 2002 prohlášen za kulturní památku. Hodnotné je obecní pečetidlo z roku 1830 s vyobrazením přírodní památky Jarcovská kula, devítimetrového pískovcového útvaru. Dřevěná zvonice u cesty je nově postavená u příležitosti přelomu tiséciletí.
Celkové rozměry cca 79 cm x 61 cm. Kvaš na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1968.
Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora, tedy o výbornou investici, obraz bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Hapka Josef
* 12.3.1912 Podolí (Vsetín)
+ 3.7.1987 Valašské Meziříčí (Vsetín)
malíř
Jeho synem byl známý hudebník Petr Hapka.
Josef Hapka byl především krajinářem, malířem žánrových scén a portrétistou. Narodil se před více než 100 lety, 12. března 1912 v Podolí u Valašského Meziříčí, kde vyrůstal v početné chalupnické rodině. Soukromě studoval u akademického malíře Františka Hoplíčka v Olomouci. V letech 1938 – 1946 studoval na Akademii výtvarného umění v Praze, kde navštěvoval malířské ateliéry Jakuba Obrovského a Vlastimila Rady, kterou pro uzavření českých vysokých škol ukončil až v roce 1946.
S Hapkovým dílem, rozsáhlým početně, ale komorním velikostí formátu, se setkáváme už od třicátých let. Pro celé jeho dílo zůstává charakteristický kvašovitý způsob malby a lomená, kultivovaná barevnost, a to i přesto, že rád experimentoval. Náměty pro svou tvorbu čerpal ze svého nejbližšího okolí, často pracoval v plenéru a zdá se, že bez skicáku v ruce ven nevycházel. Byl figuralistou, maloval portréty, žánrové scény a zátiší, především však valašskou krajinu. Vystavoval s výtvarnou skupinou Umělecké besedy, na řadě souborných výstav a vystavoval často i samostatně - například v Olomouci (1943), v Praze v Alšově síni (1951) a také v Kroměříži (1958).
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H).