Obraz - Praha - Malá Strana (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Číslován 6/250 vlevo dole - viz foto. Název díla uprostřed dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Ing. arch. Josef Vrana.
Malá Strana
Malá Strana (původně Nové Město) byla do roku 1784 samostatným městem, do roku 1949 městským obvodem Praha III.
Jde o jednu z nejstarších a nejpůsobivějších částí Prahy vzniklou v podhradí Pražského hradu.
Na území dnešní Malé strany je doloženo osídlení od neolitu, v 8. a 9. století byla oblast kolem dnešního Malostranského náměstí dvakrát ohrazena valem a příkopem. V dnešní Mostecké ulici se našly zbytky důkladného dřevěného zpevňování komunikace, patrně jako nástupiště k dřevěnému mostu. Ve 12. století zde už byla kamenná dlažba, na celém území bylo nejméně 10 zděných kostelíků a na jeho obraně se podílela opevněná komenda johanitů (později Maltézských rytířů), Biskupský dvůr u mostu a Strahovský klášter, založený 1140.
Roku 1257 Přemysl Otakar II. na území Malé Strany velkoryse založil tzv. Nové Město (Nova Civitas), město s magdeburským právem a povolal německé osadníky. Z této doby pochází základní síť ulic včetně dnešní Nerudovy s rozměrným obdélným náměstím s kostelem sv. Mikuláše uprostřed. Nálezy ze 14. století však překvapivě svědčí o spíše chudobném osídlení, snad v důsledku válečných zmatků v letech 1306-1310. Nicméně se i za Lucemburků na Malé Straně hodně stavělo, vyrostly nové kostely (sv. Tomáš 1315, přestavba kostela Pod řetězem i Biskupského dvora). Za Karla IV. došlo výstavbou Hladové zdi k výraznému rozšíření Malé Strany, jejíž součástí se tak stala oblast bývalých vsí Nebovidy a Újezd a přilehlé stráně Petřína. Za husitských válek bylo město zcela zničeno a zbylí obyvatelé byli přestěhováni na pravý břeh. Teprve koncem 15. století se začalo obnovovat.
Rozměry včetně rámu cca 33 cm x 24 cm. Adjustováno do nového rámu. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z let 2000 - současnost.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Ing. arch. Josef Vrana
narozen 17.9.1939 v Praze
architekt, malíř, grafik
Člen skupin - Český fond výtvarných umění (ČFVU), Asociace interiérových architektů České republiky (AIA ČR) atd.
Studium - 1962 Fakulta architektury a pozemního stavitelství na ČVUT Praha - Cubr František, 1962 - 1966 atelier Ing. arch. Filsaka, 1966 - 1969 atelier arch. Siegla, 1969 - 1991 hlavní architekt atelieru Sigma, od r. 1991 vede vlastní atrelier. Pracovní pobyty Belgie, Amerika, Kanada, účast na autorských dozorech po celém světě.
Zabývá se malbou a grafikou, vytváří obrazy především s motivy Prahy, ale například i abstraktní. Pojilo ho přátelství z řadou známých českých malířů například Josef Liesler ( 1912 - 2005 ), Mikuláš Medek ( 1926 - 1974 ) a další. Absolvoval řadu výstav, například několikrát v Praze, Plzeň atd., také v zahraničí například Paříž atd. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha českých sbírkách, ale i v zahrančí například v Belgii atd.
Výběr z hlavních realizovaných či projektovaných prací: Prague Marriot Hotel - návrh rekonstrukce secesní brasserie, Obchodní pasáž Jiřího Grossmana, Praha - projekt a realizace, Zastupitelský úřad a rezidence , Santiago de Chile - rekonstrukce, dostavba konsulární části, Cestovní kanceláře ČSA v Amsterodamu, Kabulu, Bruselu, Paříži a další, Rekonstrukce hradů a zámků, zámecké interiery a stálé expozice - Orlík, Žírovnice, Chudobín, Sokolov, Blatná atd. EXPO 86 Vancouver - návrh expotice pavilonu Československé republiky, Expozice českých firem na mezinárodních výstavách - Ženeva, Lausanne, Curych, Brusel, Chartún, Paříž, Damašek, Frankfurt, Berlín, Londýn. Obchodní a reprezentační prostory pasáže Jiřího Grossmana, Praha atd. atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Kdo je kdo v architektuře a příbuzných oborech v České republice 1993,
2000, Kdo je kdo (Architektura),
2000, Bruthansová Tereza , Fišer Jan , Koudelková Dagmar , Žižková Lenka , Český interiér a nábytkový design 1989 - 1999 / Czech Interior and Furniture Design 1989 - 1999, Prostor - architektura, interiér, design, Praha,
2009, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2009 (XX. Vil - Vz).