Obraz - Praha - Černínský palác, Loreta - Nový Svět (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Číslován 119/250 vlevo dole - viz foto. Název díla uprostřed dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Ing. arch. Josef Vrana.
Černínský palác
Černínský palác, nejvýznamější stavba raného pražského baroka, byl postaven nejbohatším šlechticem té doby, Humprechtem Černínem v r. 1697. Stavbu vedl Francesco Caratti. Schodiště maloval V.V Reiner, sochami vyzdobil Matyáš Braun a Ignác Platzer. Palác má čtyři křídla a dva dvory. V zahradě jsou dvě Sally Tereny, oranžérie a bazény. V polovině 19. století byla z paláce kasárna v v roku 1928 – 1932 byl upraven pro potřeby Ministerstva zahraničí. V té době byla také upravena rampa, která prostor paláce odděluje od Lorety.
Pražská Loreta
Pražská Loreta na Hradčanech je kopie Bramantovy Casy Santy, kterou sem dala postavit Benigna Lobkovicová r. 1626. Stavitelem je Giovanni Baptista Orsi. Byla vytvořena přesně podle italského vzoru. Na zdech jsou štukové reliéfy s výjevy starozákonních proroků, světců a s obrazy ze života Panny Marie z r. 1795 od F. Kunze.
Na stěně u kostela Narození Páně je znázorněna i legenda o přenesení loretánského domku do Itálie anděly. Kostel postavil K.I. Dienzenhofer r. 1735. Uvnitř kostela jsou dva trámy a cihly, které byla z posvátného domku v Loretě v Itálii přeneseny do Prahy. Na oltáři stojí stříbrný svatostánek z r. 1684. Za oltářní stříbrnou mříží stojí černá socha P. Marie Loretánské. Cedrová socha P. Marie byla napodobena podle originálu sv. Lukáše. Klenbu kněžiště zdobí freska V.V. Reinera - Obětování Ježíše Krista. Pod „Svatým domem“ je hrobka zakladatelů pražské Lorety, Lobkoviců.
K tomuto poutnímu místu byly přistaveny kryté arkády v r. 1747 pro potřeby poutníků. Stěny arkád jsou zdobeny malbami Felixe Schöfflera. Na 45 freskách jsou loretánské litanie. V koutech a uprostřed kratších stran ambitu je vybudováno šest kaplí. Nejcennější je kaple uprostřed severní stěny s oltářem sv. Františka Serafinského, zdobená obrazem P. Brandla.
Nový Svět
Nový Svět je malá čtvrt, kde bydlela chudina. Vznikla na konci 16. století.
V ulici Nový svět se narodil houslista František Ondříček, žil zde Rudolf Friml a v domě U Zlatého Noha přebýval dánský hvězdář Tycho de Brahe. Na konci ulice Nový svět, za domem U Zlaté hrušky bývala v hradbách Špitálská brána (do r. 1885), postavená v opevnění r. 1631, kterou postavil stavitel Loretánské kaple Jan Orsi.
V sousedství kláštera Voršilek stojí kostel sv. Jana Nepomuckého, je to první kostelní stavba Kiliána Dienzenhofera z r. 1729. Na krásném průčelí je socha sv. Jana Nepomuckého, po obou stranách jsou sochy světců, nad portálem je vysoké okno. Uvnitř je kupole pokryta freskami V.V. Reinera. Presbyterium je na západ. Kostel byl dokončen těsně před svatořečením svého tituláře. Sousední dům koupily Voršilky r. 1737. Klášter Voršilek byl zrušen za Josefa II. v r. 1784 a je využíván vojáky.
Rozměry včetně rámu cca 33 cm x 24 cm. Adjustováno do nového rámu. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z let 2000 - současnost.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Ing. arch. Josef Vrana
narozen 17.9.1939 v Praze
architekt, malíř, grafik
Člen skupin - Český fond výtvarných umění (ČFVU), Asociace interiérových architektů České republiky (AIA ČR) atd.
Studium - 1962 Fakulta architektury a pozemního stavitelství na ČVUT Praha - Cubr František, 1962 - 1966 atelier Ing. arch. Filsaka, 1966 - 1969 atelier arch. Siegla, 1969 - 1991 hlavní architekt atelieru Sigma, od r. 1991 vede vlastní atrelier. Pracovní pobyty Belgie, Amerika, Kanada, účast na autorských dozorech po celém světě.
Zabývá se malbou a grafikou, vytváří obrazy především s motivy Prahy, ale například i abstraktní. Pojilo ho přátelství z řadou známých českých malířů například Josef Liesler ( 1912 - 2005 ), Mikuláš Medek ( 1926 - 1974 ) a další. Absolvoval řadu výstav, například několikrát v Praze, Plzeň atd., také v zahraničí například Paříž atd. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha českých sbírkách, ale i v zahrančí například v Belgii atd.
Výběr z hlavních realizovaných či projektovaných prací: Prague Marriot Hotel - návrh rekonstrukce secesní brasserie, Obchodní pasáž Jiřího Grossmana, Praha - projekt a realizace, Zastupitelský úřad a rezidence , Santiago de Chile - rekonstrukce, dostavba konsulární části, Cestovní kanceláře ČSA v Amsterodamu, Kabulu, Bruselu, Paříži a další, Rekonstrukce hradů a zámků, zámecké interiery a stálé expozice - Orlík, Žírovnice, Chudobín, Sokolov, Blatná atd. EXPO 86 Vancouver - návrh expotice pavilonu Československé republiky, Expozice českých firem na mezinárodních výstavách - Ženeva, Lausanne, Curych, Brusel, Chartún, Paříž, Damašek, Frankfurt, Berlín, Londýn. Obchodní a reprezentační prostory pasáže Jiřího Grossmana, Praha atd. atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Kdo je kdo v architektuře a příbuzných oborech v České republice 1993,
2000, Kdo je kdo (Architektura),
2000, Bruthansová Tereza , Fišer Jan , Koudelková Dagmar , Žižková Lenka , Český interiér a nábytkový design 1989 - 1999 / Czech Interior and Furniture Design 1989 - 1999, Prostor - architektura, interiér, design, Praha,
2009, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2009 (XX. Vil - Vz).