Obraz - Větrný mlýn v krajině. Jedná se o dřevěný větrný mlýn ve Skaličce. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř a grafik Ladislav Vlodek. Obraz galerijní kvality a velikosti, navíc na plátně. Na první pohled je vidět, že Ladislav Vlodek si dal na tomto obraze velmi záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. V prodeji máme celkem 6 obrazů od tohoto autora, na všechny se můžete podívat zde...
Větrný mlýn Skalička
Dřevěný větrný mlýn stojící na jihovýchodním okraji obce Skalička byl původně postaven začátkem 19. století v nedalekých Dřevohosticích. Přitom již byly použity díly z některých starších větřáků. Sem do Skaličky byl převezen v roce 1850 a od roku 1879 až dodnes patří rodině Červeků. Začátkem 20. století ho postihlo několik pohrom, v roce 1900 zásah bleskem, roku 1906 vichřice ulámala křídla, stejně tak v roce 1941, vždy však byl mlýn opraven. V roce 1942 byl mlýn zamplombován a mletí zakázáno. To trvalo až do roku 1950, kdy byl provoz obnoven. Poté bylo sice mletí obnoveno, u místních se to setkalo spíše se závistí a dokonce byly podány návrhy na rozbrání a použití dřeva při stavbě JZD. Naposledy se v mlýně šrotovalo v roce 1966.
Dřevěný mlýn má obvyklé rozměry základny (5,7 x 5,7 m) a výšku 11 m. Střecha šindelová sedlová, na zadní straně vystupuje šalanda s pavláčkou a krytým schodištěm. Větrné kolo má průměr 16 m. Zachované převodové zařízení pohání jedno mlýnské složení a holendr na výrobu krup.
Rozměry včetně rámu cca 80 cm x 50 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován přibližně v letech 1940-60.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Ladislav Vlodek
* 9.2.1907 Ostrava (Ostrava-město)
+ 13.7.1996 Hranice
malířství, akademický malíř a sochař, grafik
Syn zahradníka Antonína Wlodka, jehož předci byli polského původu. Roku 1911 se rodina přestěhovala do Chicaga. Antonín Wlodek získal zaměstnání v Lincolnově parku, kam za ním malý Ladislav často docházel. Nádherné přírodní prostředí v blízkosti Michiganského jezera zásadně ovlivnilo estetické vnímání budoucího umělce. Rodiče si brzy všimli, že Ladislav má výtvarné nadání. Nejprve mu platili soukromou učitelku malby, v letech 1920–1921 navštěvoval výtvarné kurzy v chicagské akademii krásných umění.
Koncem roku 1921 se rodina vrátila do vlasti. Antonín Wlodek zakoupil rozsáhlé pozemky a několik budov na Staré střelnici v Hranicích. Ladislav dokončil základní vzdělání na měšťanské škole v Hranicích a 1924–1925 navštěvoval jako učeň sochařství zdejší Všeobecnou živnostenskou pokračovací školu. Roku 1925 získal výuční list u hranického kamenosochaře Josefa Sosny. 1925–1931 pobýval v Praze. Na Vyšší umělecko-průmyslové škole studoval malbu u profesora Karla Štipla a sochařství u Josefa Mařatky. Při studiu spolupracoval s několika obrazovými časopisy, kreslil ilustrace a komiksy s autorskou postavou kocoura Felixe.
Studium ukončil 1928 a podnikl studijní cestu do Itálie. Na přání otce se 1931 vrátil do Hranic, kde s výjimkou krátkého návratu do Prahy roku 1936 žil až do své smrti. Pracoval jako sochař, malíř a grafik. Je představitelem dobově podmíněného realismu. V padesátých letech se přiklonil k tak zvanému socialistickému realismu, přesto se neubránil diskriminaci. V letech 1953–1958 byl vyloučen ze Svazu výtvarných umělců a měl zákaz vystavovat své práce. Od konce padesátých let se intenzivně věnoval grafice, ve které získal uznání v tuzemsku i zahraničí.
Trvale je zapsán do historie české komiksové tvorby, ve které ve 20. letech 20. století zúročil a tvůrčím způsobem přetvořil důvěrnou znalost amerického komiksu. Pro město Hranice je Ladislav Vlodek významný nejen jako výrazný regionální umělec, ale i tím, že v 60. letech společně se svým švagrem, plukovníkem Václavem Vlasákem, zachránil před zničením mramorovou sochu císaře Františka Josefa I. od vídeňského sochaře Emanuela Pendla z roku 1898. V České republice ojedinělá socha císaře, stojící nyní v areálu Staré Střelnice, se stala navštěvovanou kuriozitou města.
ZDROJ: Turistické informační centrum města Hranic - text: Václav Bednář
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1942, Pacák Jaroslav , Mladé umění na Hané (Almanach Skupiny olomouckých výtvarníků), Kramář a Procházka, knihtiskárna v Olomouci,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130,
2006, ? Medailony, Výtvarní umělci severní Moravy a Slezska ve sbírkách Galerie výtvarného umění v Ostravě 1900 - 1950,
2009, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2009 (XX. Vil - Vz).