Velký obraz - Dívčí akt 25. Autorem je známý scénograf, malíř a grafik Jaroslav Svoboda. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla uprostřed dole - viz foto. Číslován vlevo dole 3/50 (nízký exemplář - tedy kvalitní, navíc i velmi nízký celkový náklad - limitovaná edice - 50 kusů) - viz foto.
Celkové rozměry cca 66 cm x 46 cm. Technika - serigrafie. Akt na tvrdém papíře - volný list.
Obraz je z roku 2015. Celkový stav - viz foto.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo světově sbíraného autora, tedy i o výbornou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Svoboda Jaroslav
* 5.8.1955 Praha
grafika, malba, scénografie
Studium - 1975 – 1978 Střední odborná škola výtvarná (Výtvarná škola Václava Hollara) Praha, 1978 - 1984 Akademie výtvarných umění Saint Petersburg.
Věnuje se převážně kresbě aktů, malbě abstraktních akvarelů a olejů. Kresbě aktů se věnuje téměř celý život, protože akt považuje za nejpůvabnější výtvarný žánr.
Absolvoval mnoho výstav, například v roce 1980 v Praze, v roce 1986 Obecní dům Praha, také Jablonné nad Orlicí, 1987 Blatná, 1988 Písek, 1989 Berlín - Německo, 1992 Pievepelago - Itálie, 2014 Zámek Dobříš či Ulan-Ude - Burjatsko,
zde je například video z výstavy v Malostranské besedě v Praze v roce 2015
zde je například video z výstavy z galerie Písecká brána v Praze v roce 2016
Jeho obrazy jsou zastoupeny v mnoha českých i zahraničních sbírkách.
Také je známý jako úspěšný televizní scénograf nejen při přípravě scény II. řady StarDance, ale je autorem mnoha scénografií k pořadům jako například Česká Miss, Zázraky přírody, Pomozte dětem, či Týtý atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1988, Salón pražských výtvarných umělců ´88,
2005, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2005 (XV. St - Šam).
Mgr. Jan Kotalík o něm napsal:
Jaroslav S V O B O D A (*1955 v Praze), akademický malíř a úspěšný scénograf, je již dlouhou dobu zkušeným a vynalézavým výtvarným autorem celé řady uměleckých počinů.
V minulosti se výrazněji zabýval akvarelovou krajinomalbou, ze které postupně přešel k hledání smyslu tvorby ve velkoplošných malbách poetických abstraktních kompozic, jež jsou zcela zásadní myšlenkou jeho uměleckém projevu. Ač abstraktní umění není nositelem myšlenky, nýbrž spíše pocitu a momentální nálady, Jaroslav Svoboda sblížil tyto dvě neslučitelné veličiny do jedinečného nedílného celku.
V nemalé míře se zároveň věnuje tvorbě kreseb a grafik se zaměřením na akt. Díky cílevědomému hledání osobitého výrazového prostředku se mu vedle techniky grafitové kresby povedlo nalézt zcela ojedinělý způsob ztvárnění v grafické technice serigrafii. Výslednicí jeho snah se stal čistě pozitivní výsledek - vytvoření jemné linky a křehkých valérů charakteristických pro kresbu štětcem.
Kresby a grafiky Jaroslava Svobody napovídají o autorově snaze vyjádřit bleskovou myšlenku - okamžitý radostný zážitek z poznání krásy ženské nahoty. Autor používá často energické - až gestické - tahy. Někdy je zobrazeno pouhé naznačení či hlavní obrys odhaleného těla.
Pozorovatel může také nalézt při snaze číst v jemných dívčích a ženských tvářích (často skrývaných nebo odvrácených) i náznaky znepokojení, potlačované rozpaky (a možná i nejistotu). Celkovému charakteru výpovědi jednotlivých prací i celku (cyklu) to jenom prospívá - nedochází tak k pádu do lascivnosti a povrchnosti.
Lidská - především ženská - nahota je ztvárňována různými formami. Při prohlížení až něžně pojatých aktů Jaroslava Svobody nás mohou napadnout i myšlenky nalézané v některých básních ze zásadního a respektovaného díla české poezie - "Splav", které napsal v roce 1916 Fráňa Šrámek. Básník pojímá intimitu krásy ženského těla i samotnou erotiku bez vulgarity a bulvárního klišé. Obdobná básnická díla najdeme i blíže naší současnosti, ale Šrámkovy vybrané a stále aktuální básně a akty Jaroslava Svobody (ač dobu jejich vzniku dělí téměř sto let) nyní, jak se můžeme lehce přesvědčit, spolu bez problému koexistují.
Dokazuje to, že téma ženského aktu má nadčasový charakter a pokud je vkusně zpracované (i s neskrývanými odvážnými detaily), tak se stává opravdovým uměleckým zážitkem - jako v případě tohoto autorského výběru.