Obraz - Rybník za vesničkou. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Karel Langer.
Rozměry včetně rámu cca 44 cm x 35 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na papíře nebo kartonu. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován přibližně v letech 1930-60.
Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude časem zřejmě stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Langer Karel
* 31.10.1903 Bruck an der Leitha (Rakousko (Austria))
+ 5.3.1998 Olomouc (Olomouc)
loutkář, grafik, designér, malíř, pedagog
Karel Langer se narodil v Rakousku v Pruggu nad Litavou. Po absolvování středoškolského studia v Hradci Králové se stal roku 1923 učitelem v Novém Hrozenkově a od té doby se datuje jeho zájem o Valašsko a valašskou lidovou kulturu. V letech 1925-28 působil krátce v Opavě, Fryštáku a Jičíně. Od roku 1928 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a poté působil jako profesor kreslení na středních školách v Bratislavě, Hradci Králové a v letech 1940-63 vyučoval na Uměleckoprůmyslové škole v Brně.
Byl členem Svazu českých výtvarných umělců, své práce vystavoval doma i v zahraničí, ilustroval knihu Zbojník na Gruni (1997).
S Valašskem ho však spojuje především jeho práce národopisná. Je autorem odborných článků a studií (např. Atlas lidových staveb). S Antonínem Strnadlem dokumentoval v kresbách život na Valašsku. Již v roce 1932 se podílel na první expozici Okresního muzea ve Vsetíně a roku 1936 na Salašnické výstavě v Novém Hrozenkově. Po válce se zapojil do výstavby Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Kulturně historická a etnografická cena Langerových prací leží zejména v jeho soupisu reálií tradiční i současné vesnice, čímž se zařadil k předním českým dokumentaristům lidové kultury.
Jméno Karla Langera je spojeno i s realizací Památníku Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově, který se stal jeho druhým domovem a kam vždy dojížděl na léto ze svého brněnského bydliště. Svůj vztah k tomuto místu zachytil v knize Útržky ze vzpomínek na Nový Hrozenkov (1992). Zemřel v Olomouci.
Zdroj: MIKULCOVÁ, Marie a Miroslav GRACLÍK. Kulturní toulky Valašskem. Frýdek-Místek: Alpress, 2001, s. 169
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1936, Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic),
1979, Fixl Viktor , Opravilová Eva , Současná hračka, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,
2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),
2005, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L),
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o.