Obraz - Samota na Rusavě. Autorem je malíř Antonín Tomek. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality a velikosti. Na první pohled je vidět, že Antonín Tomek si dal na tomto obraze záležet, jedná se o kvalitní dílo. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, rozměr, cena - v tehdejší době stál obraz 4.500,- Kč !, technika, rok, razítko malíře, razítko ČFVU atd. - vše viz foto.
RUSAVA
Oblastí Rusavy protéká stejnojmenný potok, podle kterého obec dostala své jméno. Název potoka zase pravděpodobně souvisí s označením místní rusé, tj. červené hlíny, která při deštích barví vodu do "rusé barvy". Podle mapy Jaroslava Štiky Rozsah Valašska v 1. polovině 19. století je patrné vytlačení Valachů do oblasti Rusavy, která je samostatným ostrůvkem mimo území Moravského Valašska. Postupným šířením valašského osídlení a kultury dále na západ stala se i Rusava součástí kompaktního valašského území, ale zůstala jeho nejzápadnějším místem. K Valašsku se hlásí oblasti a města také dále na západ od vymezených hranic, které Štika nazval jako přechodné. V okolí Rusavy se jedná především o oblast Hostýnského Záhoří (okolí Bystřice pod Hostýnem a dále směrem na sever), která je předělem mezi Valašskem a Hanou. Hostýnské vrchy nesoucí název od věhlasného poutního místa Hostýn, odkud je i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze, se staly útočištěm i prostředkem obživy Rusavjanů.
Rusavu lze nazvat expozicí valašské lidové kultury. Její obyvatelé právě díky svému pohnutému osudu a životním podmínkám odkázali dnešním generacím bohatství v podobě hmotné kultury (obydlí, nástrojů, lidového oděvu), tradic, tanců a písní, odrážejících každodenní i sváteční život Rusavjanů. Díky tomu se také hovoří o Rusavě jako o "Valašsku v malém". Právem jsou obyvatelé Rusavy na své předky hrdí a jejich nelehký život jim stále připomíná Muzeum Rusavy - Památník obce, které bylo slavnostně otevřeno 1. října 1994 a kde jsou vystaveny některé dochované projevy rusavské lidové kultury (staré nástroje, vybavení chalup, nábytek, lidové oděvy apod.), historické materiály a zmínky týkající se obce.
Celkové rozměry včetně rámu úctyhodných cca 120 cm x 70 cm, rám je mohutný, zdobený, hluboký, místy má otluky. Obraz je zasklený. Olej na desce. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1970.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Antonín Tomek
* 26.2.1908 Horní Nětčice (Přerov)
+ 23.6.1978 Ostrava (Ostrava-město)
pedagog, malíř
Vystudoval pedagogickou školu v Brně a následně pracoval v Novém Hrozenkově a Týnci na Břeclavsku. Jeho působení je spojeno také s pěveckými sbory na Slovácku. Své náměty čerpal z Valašska a Záhoří. Stal se jedním z nejznámějších ostravských malířů.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U).