Obraz - Na cestě s bandaskou a aktovkou. Autorem je kvalitní grafik František Šmilauer. Signována a datována vlevo dole - viz foto.
Rozměry včetně rámu cca 34 cm x 28 cm. Tužka na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1944.
Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací každého prostoru.
Šmilauer František
* 3.10.1892 Ústí nad Orlicí
+ 9.10.1972 Ústí nad Orlicí
malířství, sochařství, grafika, pedagogika
Narodil se 3. 10. 1892 v Ústí nad Orlicí v domě čp. 112 (dnes ul. T. G. Masaryka). Po maturitě na litomyšlském gymnáziu (1911) odešel na uměleckou akademii do Prahy. Studoval u malíře J. Preislera a grafiku u prof. A. Brömse. Mezi jeho spolužáky patřili např. Vl. Rada, V. Rabas a V. Sedláček.
Všestranný výtvarník - střídal styly, žánry, techniky (olejomalba, kvaš, pastel, litografie, monotyp). Po studiích byl krátce profesorem kresby v Kolíně. V letech 1924-38 učitelem kreslení v Žilině. Společensky a kulturně činný - založil první skautský oddíl na Slovensku, věnoval se ochotnickému divadlu (výtvarně a částečně režijně vypravil devět činoher ve Spolku Hviezdoslav), založil a dirigoval těleso sborové recitace, pořídil sbírku starého slovenského umění. Vytvořil reliéfy pro salesiánský klášter v Žilině a školu v Bánské Bystrici, realizoval i keramický basreliéf státního znaku, vymodeloval originál bronzové desky na paměť legionářů pro sokolovnu v Žilině aj.
Po 2. svět. válce krátce ředitelem Gymnázia v Šumperku a profesorem kresby v Karlíně. Zbytek života prožil v Ústí nad Orlicí. Zde správcem Okresního muzea, v r. 1959 zvolen předsedou muzejního kroužku (snaha o obnovu muzea). V letech 1961-64 vyučoval výtvarné obory na Lidové škole umění. Zemřel 6. 10. 1972 v Ústí nad Orlicí.
zdroj: osobnostiregionu.cz
Vychoval řadu výtvarníků a malířů, kteří na něho dodnes rádi vzpomínají. František Šmilauer se řadí mezi všestranné výtvarníky. Střídal styly, žánry a techniky. Z malířských technik vystřídal olejomalbu, temperu, kvaš, škrob (jím vymyšlenou malbu), pastel, proškrabování barevné plochy a akvarel. Z grafických technik potom litografii, linoryt, hlubotiskové techniky a monotyp. I námětů měl velkou škálu: často lidské postavy, akty, lidi při práci, krajiny s chodci apod.. Přítel, malíř Vojtěch Sedláček mu říkal: „Franto, ty máš na deset malířských životů… !