Originální barevný signovaný lept - Krkonoše - Obří důl. Signován vpravo dole - viz foto. Technika a název vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Josef Majer (Mayer) (26.2.1895 - 1952 ). Často spolupracoval s Václavem Součkem - převáděl mu malby na grafiky. Tvořili spolu různé cykly například "Praha" či "Praha matka měst" apod., proto je naprosto běžné, že je pod stejným dílem signován jednou Souček a podruhé Majer.
Obří důl v Krkonoších
Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.
Úpský ledovec, který toto údolí kdysi v době ledové pomáhal modelovat, dosáhl délky až 4 km, sahal do výše 810 m a měl mocnost až 100 m. Při svém ústupu zanechal po sobě svědectví ve formě tří morénových valů (nahromaděný materiál, který ledovec při svém stékání strhával, tlačil před sebou (čelní moréna) a vytlačoval na stranách (boční moréna). Díky tomu je údolí vymodelováno do tvaru U.
Z cesty na Sněžku můžete spatřit Horní a Dolní Úpský vodopád. Napravo je vidět Úpskou jámu (Malou a Velkou). Na hranách jam (karů) se v zimě často hromadí sníh a ve formě lavin padá do údolí.
Obří důl je místo známé z historie hornictví. Rudy barevných kovů se zde dolovaly od 15. století. K největšímu rozkvětu došlo poč. 19. stol.
Rozměry včetně rámu cca 47 cm x 37 cm. Rám je krásně zdobený, místy má otluky. Originální signovaný barevný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně z roku 1930.
Bude úžasnou dekorací Vašich prostor.
MAJER, MAYER (MEYER) JOSEF
narozen 26.2.1895 Mladá Boleslav
zemřel v roce 1952
malířství, grafika
Malíř a grafik v Praze. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze - profesor Jakesch, Dítě. Pracoval jako měditiskař, vytvořil řadu litografických podobizen. Je znám svými grafickými listy, které zachycují starou Prahu.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců.
VÁCLAV SOUČEK (1887 narozen ve Střebši – zemřel 19. 10. 1941 v Praze)
JE UVEDEN V TOMANOVĚ SLOVNÍKU NA STRANĚ 630 CITUJI: SOUDOBÝ MALÍŘ V PRAZE. V DUBNU 1929 VYSTAVUJE V RUBEŠOVĚ SALONU V PRAZE SPOLEČNĚ S JAROMÍREM KUNCEM SOUBOR 18 OBRAZŮ ATD.
Václav Souček patřil k nejlepším našim malířům-akvarelistům. Co dovedl i v malém formátu vykouzlit vodovou barvou na bílé bláně papíru, to bylo již dávno obdivováno – je to půvabná lehkost jeho přednesu, průzračnost barvy a její bohatství tónů, jimiž je nejen znalec ale i laik zaujat. Aristokratická technika akvarelu má v něm skvělého reprezentanta. I když volil větší rozměry, když zachycoval architektonické náměty ze Staré Prahy, když sledoval hru slunce a stínů v alejích, zrcadlení stromů a břehů na vodní hladině, ovládal štětec, který vždy také kreslil s úplnou a jaksi samozřejmou jistotou. Již po této stránce jsou akvarely Součkovy často kabinetní díla, tak poutavá, tak výmluvně zajímavá, že nelze odolat. Souček nelpěl přitom na detailu, ale uměl i podrobnosti v zkratce zachytit a umístit, aniž celkový dojem roztříštil. Byla to v základě jemná ruka, a pře ne přeexponovaný snímek ze skutečnosti, ale vždy obraz ucelený a výrazný.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců.