Originální signovaná barevná litografie - Vítězslav Novák. Litografie je ze souboru 7 grafických listů - Skladatelé. Autorem je kvalitní grafik Oldřich Pošmurný. Technika a číslována 5/100 (nízký exemplář, tedy kvalitní) vlevo dole - viz foto. Signována a datována vpravo dole - viz foto.
Vítězslav Novák
Pocházel z rodiny, která se věnovala hudbě. Jeho otec byl lékař, zpíval ve sboru v Počátkách, matka hrála na klavír. Po otcově smrti se rodina přestěhovala do Jindřichova Hradce, kde vystudoval gymnázium. Novák tady poprvé vystupoval na veřejnosti jako klavírista a skládal první písně a drobné skladby pro klavír. V roce 1889 začal studovat na univerzitě v Praze (studia práva) a současně na konzervatoři, kterou absolvoval roku 1893 orchestrální ouverturou Korzár (1892) jako jeden z prvních žáků Antonína Dvořáka.
Ve věku 40 let se oženil se svou žačkou Marií Práškovou, která mu poskytla dokonalé rodinné zázemí. Jejich syn Jaroslav Novák se stal malířem. V prvním desetiletí 20. století se Novák stal vůdčím představitelem české hudby a svůj vliv zaměřil i na mladou generaci. Vyučoval pozdější významné české a slovenské hudební skladatele na Pražské Konzervatoři v mistrovské třídě (1909-19) i na mistrovské škole (1919-39) a později i soukromě.
Byl třikrát zvolen rektorem konzervatoře, dostalo se mu nejvyšších oficiálních uznání, byl předsedou hudebního odboru České akademie věd a umění.
Jeho díla slavila úspěchy jak v domácím prostředí, tak v zahraničí, první provedení bývala vždy velkou společenskou událostí. Během německé okupace Československa prokázal Novák výrazné národní cítění a osobní odvahu. Většinu času strávil ve Skutči, kde také napsal memoáry „Vítězslav Novák o sobě a jiných". Zemřel náhle ve Skutči 18. července 1949. Vedle L. Janáčka, J. Jindřicha a K. Weisse patřil ke skladatelům, jejichž tvorba byla nejvíce ovlivěna studiem dožívající lidové hudební tradice, a to především z oblasti Slovácka. K vrcholům jeho tvorby patří klavírní, komorní a orchestrální díla z prvního desetiletí 20. století.
Celkové rozměry cca 45 cm x 32 cm. Obraz je nově adjustován a zasklen. Originální signovaná barevná litografie na papíře. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1973.
Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací každého prostoru.
Pošmurný Oldřich
* 8.4.1942 Tábor
+ 2.5.2010
typograf, grafik
Oldřich Pošmurný se narodil 8. dubna 1942 v Táboře. Studoval grafickou úpravu knih a časopisů u profesora Vladimíra Ringese, výtvarné dějiny knihy u profesora Františka Klikara a ilustraci a figurální kresbu u V. J. Žižky.
Po skončení studií pracoval v nakladatelství Svoboda jako výtvarný redaktor. Od roku 1968 pracoval jako samostatný výtvarník ve svobodném povolání. Během svého působení spolupracoval Oldřich Pošmurný s pražskými knižními i hudebními nakladatelstvími. Od roku 1965 navrhl Oldřich Pošmurný přes 2000 knižních obálek, přebalů a knižních úprav, přes 100 podnikových značek, ochranných známek výrobků, logotypů výstav a kulturních akcí.
Oldřich Pošmurný také získal čestný diplom redakce deníku Mladá fronta za první místo v anketě Volíme nejlepší československou poštovní známku roku, a to za rok 1986 za známku s námětem 100 let od zavedení R-nálepky. Oldřich Pošmurný mimo jiné graficky upravil emisi Cirkusy a varieté, podílel se na grafické úpravě emise Pravěcí veleještěři Zdeňka Buriana a navrhl dopisnice k 90 letům českého skautingu. Z jeho atelieru též pochází dopisnice k výročí Žďár nad Sázavou – 400 let městem.
Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky vydalo dne 20. ledna 2017 příležitostnou poštovní známku nominální hodnoty 16 Kč z emise Tradice české známkové tvorby: Oldřich Pošmurný. Na známce je zobrazen portrét Oldřicha Pošmurného. Autorem výtvarného návrhu emise je akademický malíř a grafik Zdeněk Netopil. Autorem rytiny známky je grafik a rytec Jaroslav Tvrdoň. Známku o rozměrech obrazové části 23 x 40 mm a kupon o velikosti 19 x 23 mm vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha a.s. rotačním ocelotiskem kombinovaným hlubotiskem v tiskových listech po 30 kusech. Kromě známek v archové úpravě se vydávají filatelistické sešitky s 8 známkami a 4 kupony. Známka má katalogové číslo 913 a platí od 20. ledna 2017 do odvolání.
Oldřich Pošmurný zemřel 2. května 2010 ve věku 68 let.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
2003, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003 (XII. Por - Rj).