Obraz - Zajíc polní. Signován v ploše vpravo nahoře, dále autorem tužkou vpravo dole - viz foto. Číslován 17 vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik "Mařákovec" Stanislav Lolek. Kvalitních obrazů s loveckou tématikou není na trhu mnoho.
Rozměry včetně rámu cca 47 cm x 44 cm. Rám je krásně zdobený, místy má drobné oděrky. Originální signovaný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je odhadem z let 1900-30.
Pokud chcete kvalitu budete spokojeni. Jedná se o dílo kvalitního malíře, tedy o výbornou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Lolek Stanislav
* 13.11.1873 Palonín (Šumperk)
+ 9.5.1936 Uherské Hradiště (Uherské Hradiště)
malíř, grafik, ilustrátor, designér
Stanislav Lolek patřil do okruhu tzv. Mařákovy školy (Mařákovec), tedy k významným představitelům české krajinomalby na počátku 20. století. Vedle Antonína Slavíčka byl také jedním z nejdůslednějších impresionistů. Narodil se na severní Moravě, závěr jeho života je však spojen s Uherským Hradištěm a často také pobýval v Hodoníně a jeho okolí, právě v souvislosti s jeho angažmá ve spolku SVUM.
Rodák od Mohelnice na Moravě vystudoval Lesnickou školu v Písku a poté nastoupil jako lesní adjunkt na velkostatku Lnáře. Zdejší krajinu si oblíbil. Pro velkostatek kreslil mapy, které doplňoval figurální výzdobou. Jeho talentu si všiml lesní rada Theodor Mokrý a doporučil mu, aby se dal na dráhu malíře. Lolek tedy po třech letech působení na velkostatku dal výpověď a s podporou Mokrého nastoupil studia na pražské AVU. Zde se učil krajinomalbě u prof. Julia Mařáka, podobně jako kupříkladu Antonín Slavíček, František Kaván či Alois Kalivoda, vesměs Lolkovi spolužáci. Na základě stipendia odešel později do Mnichova, kde si osvojil všechny grafické techniky.
Věnoval se převážně krajinomalbě, maloval ovšem i vzácnější druhy zvěře jak v Čechách, tak i na Moravě nebo například v Polsku. Se svým přítelem z Akademie Antonínem Slavíčkem navštívil Paříž, kde studoval díla francouzských impresionistů, a společně procestovali i severní Jadran. Přátelil se také se známým ilustrátorem Adolfem Kašparem, s nímž na jaře 1903 zavítal do Lnář, aby zde kreslili vnučku slavného loutkáře Arnoštku Kopeckou, která v sále hostince "Na Panské" hrála loutkové divadlo. Pro místní ochotnický spolek namalovali oponu s pohledem na Lnáře.
Roku 1931 byl Lolek za podpory Theodora Mokrého jmenován řádným členem České akademie výtvarných umění. Zbytek života strávil v Uherském Hradišti na Slovácku, kde také zemřel. Ještě jako lesnický adjunkt vytvořil svoji nejslavnější kresbu chytré lišky, o jejíchž kouscích slýchal z vyprávění starších hajných lnářského velkostatku. Netušil tehdy, že se kresba dostane až k Rudolfu Těsnohlídkovi, který k ní napsal slovní doprovod, jež se stal podkladem libreta proslulé opery Leoše Janáčka "Příhody lišky Bystroušky".
zdroj: http://tvrz.lnare-obec.cz/stanislav-lolek-1873-1936/d-1202
1889-95 pracoval v lesních revírech na Moravě a v Čechách. V roce 1895 začal studovat na AVU v Praze. Po smrti zůstal u A. Slavíčka a školu dokončil v roce 1901 u R. Ottenfelda. 1901-03 studoval grafiku u prof. Wolfa a Heinemanna v Mnichově. Od 1903 cestoval, navštívil Slovensko, Drážďany, Berlín a Rusko. S J. Minaříkem a A. Slavíčkem Francii, Belgii, Německo a Dalmácii. V roce 1926 pak Francii, Itálii a Rakousko. Byl členem SVU Mánes v Praze, Klubu přátel umění v Brně, SVUM v Hodoníně, JUV v Praze a v roce 1931 byl jmenován řádným členem ČAVU. V jeho dílech, inspirovaných zvířecími motivy, je znatelný vliv J. Uprky, realismu J. Kavána a secesní nostalgie A. Hudečka. Po návratu z Paříže se v letech 1907-17 Lolkův malířský rukopis zjemňuje. Poté došlo opět ke změně malířského cítění.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1929, Kalvoda Alois , Přátelé výtvarníci (Vzpomínky a úvahy 1907 - 1929), Jednota umělců výtvarných, Praha,
1936, Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic),
1940, Páleníček Ludvík , Výtvarné umění na Kroměřížsku a Zdounecku, Klub přátel umění, Cheb (Cheb)
1940, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis, Praha
1941, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis, Praha
1947, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis, Praha
1949, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis, Praha
1959, Lasák Oldřich , Z malířova zápisníku, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha,
1959, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v našem malířství XIX. a XX. století), Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p., Praha,
1960, Thiele Vladimír , Fůra humoru o známých lidech s obrázky Franty Bidla (Posbíral Vladimír Thiele), Práce, vydavatelství a nakladatelství ROH, Praha (114),
1970, Kdy zemřeli…? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1967 - 1970, 1935 - 1936 a dodatek do ´Kdy zemřeli 1937 - 1966´), bERPKNBÍ, Praha,
1982, Wittlich Petr , Česká secese, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha,
1984, Hlušička Jiří , České moderní malířství v Moravské galerii v Brně (I. (období 1890 - 1919)), Nakladatelství Blok, Brno (Brno-město),
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (A-M),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1999, Český biografický slovník XX. století (II. díl K-P),
2004, Levora Josef , Šlechtová Alena , Členové České akademie věd a umění 1890 - 1952, Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha,
2005, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L),
2013, Mistrovská díla ze sbírky České spořitelny / Masterpieces from the Collection of Česká spořilena, Česká spořitelna, Praha.