Obraz - Dívky v krojích. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Josef Tichánek.
Rozměry včetně rámu cca 71 cm x 53 cm, rám je původní, dřevěný, místy má otluky. Olej na překližce. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1942.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
TICHÁNEK Josef
* 17. 2. 1873 Příbor
† 17. 1. 1950 Příbor
malíř, krajinář
Jeho otec Bartoloměj, narozený 24. srpna 1825 na č.p. 91 (dolní předměstí, bývalá ulice Komenského, pod tzv. Pivovarskou zahradou) v Příboře byl soukenickým mistrem. Matka Cecilie rozená Holubová se narodila 17. 11. 1831 († 8. 3. 1915). Po absolvování základní školy v Příboře jej rodiče poslali do Ostravy, kde se vyučil dekoračním malířem pokojů. Postupně ještě absolvoval několik doškolovacích kurzů zdokonalování techniky malování. Jako živnostník se zabýval nejen malováním a natíráním pokojů, ale maloval kostely, kaple, chrámy doma i v zahraničí (Vídeň, Salzburg).
Jeho fresky s náboženskou i civilní tématikou se dochovaly do současnosti (Hodslavice, MÚ Štramberk, Albrechtičky - kostel). I ve farním kostele Narození Panny Marie jedna taková je - je to freska Madony nad hlavní lodí. V kostelích pracoval většinou v létě. Zvláštním odvětvím jeho tvorby bylo vyřezávání a malování dřevěných betlémů. Mnohé z jeho betlémů dodnes vlastní některé rodiny z Příbora i blízkého okolí. Jeden z jeho největších betlémů se nachází ve sbírkách Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Je nazýván „Tichánkův betlém“
V zimě maloval kulisy pro ochotníky a maloval obrázky, které prodával. Tématem jeho obrázků byla většinou krajina Kravařska. Dodnes jsou jeho obrazy nejen v rodině malíře, ale i v jiných rodinách a též v institucích - např. na ministerstvu financí v Praze mají rozměrný obraz starého Štramberka. Mnohé jeho obrazy zůstaly ve Vídni, mnohé putovaly na Slovensko. V září 2007 proběhla v kopřivnickém Katolickém domě výstava jeho obrazů, která ukázala jakýsi průřez jeho uměleckou tvorbou. Nejvíce obrazů namaloval v letech 1933–1942.
V malířské technice používal nečastěji olejové barvy, ale pracoval i s akvarely. Ale živil se i tím, čím se vyučil - malováním pokojů, písma a dekorační malbou.
25. srpna 1896 se oženil s Rudolfinou Volnou, dcerou Maxmiliána Volného (pokrevního příbuzného známého topografa Moravy – příborského rodáka Gregora Wolného) a jeho manželky Kristiny, rozené Novákové. S ní měl čtyři děti. První dítě záhy zemřelo, vychoval dceru Marii a syny Františka a Aloise. Po celý život bydlel na ulici Štramberská na č.p. 507, v domě který byl na vnější omítce bohatě vyzdoben jím malovanou bohatou freskou (první dům vlevo před nádražím ČD v Příboře).