RUDOLEC - KVETE TRNÍ - TRUNEČKA PROSTĚJOVSKÝ EVŽEN

RUDOLEC - KVETE TRNÍ - TRUNEČKA PROSTĚJOVSKÝ EVŽEN

 

4000 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Trunečka Prostějovský Evžen
( 3.2.1907 - 17.10.1971 )

 

Obraz - Rudolec - Kvete trní. Signován, datován a věnování vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Evžen Trunečka Prostějovský. Osobitý styl malby, kvalitní líbivé dílo.

 

 

RUDOLEC

 

Obec pravděpodobně založilo počátkem 14. století měřínské proboštství třebíčského kláštera. První zmínka pochází z roku 1369, kdy panství vlastnil vladycký rod Šabartů, jenž měl ve znaku obloukovou pilu. V 15. století se zde připomíná mlýn a především tvrz, která je v druhé polovině 16. století přestavěna na renesanční zámek. Dalších změn zámek doznal v první polovině 18. století, kdy byl barokně upraven, rozšířen o věž. V současné době je, ale zámek pustý, chátrá a čeká na nového majitele.

 

Obec Rudolec se nachází 13 km jihozápadně od Žďáru nad Sázavou na samém okraji okresu, při silnici druhé třídy číslo 353, která spojuje Žďár nad Sázavou s Jihlavou. Ze silnice ke Stáji, kde také nalezneme kapličku svatého Jana Nepomuského, se nabízí zajímavý výhled do rybniční pánve u Bohdalova a na členité panorama Žďárských vrchů. Toto místo bývá vyhledáváno i malíři. Mezi největší rybníky v katastru obce patří Horní a Dolní Křivý rybník a Olšinský rybník, a společně s dalšími rybníky v okolí Bohdalova jsou součástí přírodního parku Bohdalovsko.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 72 cm x 43 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl namalován v roce 1966.


Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

 

Trunečka Prostějovský Evžen
 

* 3.2.1907 Prostějov (Prostějov)

+ 17.10.1971 Teplice

 

malířství, grafika

Studoval soukromě u A. Kameníka v Prostějově, K. Wellnera v Olomouci a malíře J. Krejsy v Husinci. Absolvoval řadu výstav například Prostějov Libochovice, Klatovy, Plánice, Horažďovice atd.


Rodem i povahou Hanák, spatřil světlo světa dne 3. února 1907 v hanácké metropoli Prostějově. Rodné město formovalo i jeho malířské nadání. Již v reálce si jej povšiml malíř - krajinář prof. Antonín Kameník, výborný pedagog a přítel Jiřího Wolkera. Mladý Trunečka se tehdy dostal na prvé malířské výpravy kolem Prostějova i krajinou Drahanské vysočiny. Získal základní poučení v kresbě a barevné kompozici a také cennou příležitost k sblížení s přírodou. Po maturitě se vydal do Prahy, aby pokračoval ve studiích na Akademii výtvarných umění. Trunečkova cesta za uměním však nebyla příliš schůdná. Po hmotné stránce byl odkázán sám na sebe a život v Praze nebyl pro začínajícího malíře snadnou záležitostí. Spřátelil se tehdy zejména s malířem Josefem Krejsou. Spolu se vydávali na malířské toulky. Nahlédli i do bizarních tvarů Českého středohoří a prošli Šumavou, kde Trunečka na vlastní oči poznal melancholickou krásu těchto hor, které tolik ovlivnily jeho pozdější tvorbu. Po dvou letech se vrátil do hanácké roviny. V Olomouci navštěvoval kursy u známého malíře, grafika a pedagoga prof. Karla Wellnera. Pro zkušenosti si chodíval i do ateliéru akvarelisty Františka Hoplíčka. V třicátých letech se přestěhoval na Horažďovicko, kde životně zakotvil uprostřed typicky české přírody.

 

Po osvobození opustil Evžen Trunečka jihočeskou Plánici a na podzim roku 1945 přišel do Teplic. Objevil České středohoří, nevynechal ani Krušné hory a v jeho díle se objevily i propastné hloubky povrchových dolů. V Teplicích měl nejraději historická zákoutí, mnohé z jeho obrazů mají dnes i vzácnou dokumentární hodnotu. Vztah k tomuto kraji nacházel i prostřednictvím aktivní kulturně-politické práce. V roce 1946 zorganizoval svoji první teplickou výstavu, téhož roku vystavoval poprvé v Ústí nad Labem se severočeskými výtvarníky.


Každoročně se však vracíval do jihočeské krajiny i na Šumavu. Měl rád prosté lidi, které při svých toulkách potkával, i nepřeberné bohatství lidových moudrostí. V posledních letech objevoval i vzdálené krajiny tehdejší Jugoslávie a Sovětského svazu.


Evžen Trunečka Prostějovský zemřel v Teplicích dne 17. října 1971. Za malíře však hovoří výtvarné dílo. Slovy svého tvůrce i nadále promlouvají také obrazy teplického malíře Evžena Trunečky Prostějovského

ZDROJ: Regionální knihovna Teplice


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U).

Jméno autora: Trunečka Prostějovský Evžen ( 3.2.1907 - 17.10.1971 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení