Obraz - Kozorožec alpský - pyrografie. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Pěkných obrazů s loveckými motivy či motivy zvěře není na trhu mnoho.
Pyrografie (z řeckého pur - oheň a graphos - psát)
umělecká technika zdobení dřeva či kůže vypalováním pomocí horkých předmětů jako je pohrabáč nebo páječka. Jako podklad se obvykle používají světlá dřeva, například javor či lípa. Volbou hrotu, jeho teploty, náklonu a doby kontaktu s materiálem lze dosáhnout mnoha odstínů a efektů. Lze dosáhnout konkrétních detailů až jemnosti kresby tužkou na papír. Malování technikou pyrografie čerpá z jednoduchosti texturování, stínování a ostrých tahů.
Rozměry včetně rámu cca 65 cm x 52 cm. Technika pyrografie na překližce. Rám je mohutný, dřevěný, místy má otluky - viz foto. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1987.
Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Kozorožec alpský
Kozorožec alpský je poddruhem kozorožce horského. Objevuje se nejen v Evropě, ale i v severní Africe a Asii, kde vystupuje do výšek až 6 700 m. Známý je kozorožec sibiřský , kozorožec nubijský či kozorožec španělský, který bývá některými zoology považován za samostatný druh.
Kozorožec alpský obývá zelené alpské louky nad horní hranici lesa, sestupuje ale i k horní hranici lesa a v době nedostatku potravy sestupují až do lesů. Je býložravec. Živí se trávami a mechy, rád si ale smlsne i na větvičkách stromů. Je aktivní navečer a brzy ráno, kdy sestupuje ze skalních teras v těžko dostupném terénu, aby se napásl. Přes den tak kozorožce uvidíte v Alpách spíše výjimečně, neboť odpočívá dobře maskován v nepřístupném terénu skrývajíc se před predátory, kterými mohou být vlk, medvěd a v případě mláďat i orel.
Kozorožec alpský je poměrně společenským zvířetem žijícím v početných stádech. Obvykle se rodí jedno mládě. V 19.století tento druh málem vyhynul, bylo jich přibližně 100, ale dnes žije v Alpách asi 30 000 kozorožců.