LORETA PRAHA - VAIC JOSEF

LORETA PRAHA - VAIC JOSEF

 

2490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Vaic Josef
( 8.12.1884 - 15.5.1961 )

 

Obraz - Loreta - Praha (Pragensia).


Autorem je malíř a grafik Josef Vaic. Signován vpravo dole - viz foto. Autorské razítko a technika vlevo dole - viz foto.


JOSEF VAIC 8.12.1884 - 1961

Výborný malíř - uveden v Tomanově slovníku, kde je mu věnováno celkem hodně prostoru. Cituji: narodil se v Domoušicích. Malíř v Praze. Odborného vzdělání nabyl v cizině, zejména v Holandsku a v Paříži. Původně byl akvarelistou, později tvořil hlavně olejomalby, nyní zabývá se téměř výlučně grafikou, zejména lepty v technice vernismou. Vystavoval akvarely v galerii Miethke ve Vídni, v Rudolfinu v Praze s Radimským (1907), samostatně v Topičově salonu roku 1910 série kreseb, hlavně z ulic a zákoutí Prahy. Vydal zejména cyklus staropražských leptů. Jeho soubor leptaných motivů ze Švýcar a Paříže vydalo umělecké nakladatelství v Curychu. Význačné grafické dílo je též cyklus akvatintových prací zobrazujících starou Plzeň...  

 

 

LORETA PRAHA

Pražská Loreta je pozoruhodnou barokní památkou, poutním místem s bohatou historií. Široké průčelí s hodinovou věží, z níž každou hodinu zaznívají tóny unikátní loretánské zvonohry, jistě neunikne pozornosti žádného tuzemského ani zahraničního návštěvníka, který tudy prochází směrem k Pražskému hradu. Byla by ale velká škoda spokojit se jen s tímto malebným pohledem, jenž se nám otevírá z terasy před Černínským palácem. Ti, kteří, kteří sestoupí až na Loretánské náměstí a projdou branou Lorety, budou příjemně překvapeni dispozicí poutního místa a věříme, že ocení zajímavosti, které jsou zde k vidění.

Teprve projdeme-li průčelní budovou, ocitneme se totiž u samotné "lorety" - tedy vlastní Loretánské kaple, tzv. Santa Casy. Je to kopie nazaretského "svatého domku", který je uctíván v italském Loretu jako místo, v němž došlo k zázraku Vtělení. Kaple, na vnějšku po italském vzoru bohatě zdobená reliéfy, je duchovním středem celého poutního místa. Stojí volně v prostoru nádvoří, obklopena patrovým ambitem s nárožními kaplemi.

V ose nádvoří, za loretánskou kaplí, je možno prohlédnout poutní kostel Narození Páně - jeden z nejkrásnějších zachovaných rokokových interiérů v Praze. V sobotu odpoledne se zde rozeznívají barokní varhany v pravidelných koncertech pro návštěvníky. Hudba ostatně provází příchozí po celou dobu jejich návštěvy v Loretě - každou hodinu se celá budova rozezpívá mariánskou písní zvonkohry, ve svátky místní varhaníci hrají dokonce na klaviatuře zvonkohry celé skladby duchovní hudby.

Na závěr prohlídky návštěvníci přicházejí do prostor klenotnice, kde je vystavena podstatná část proslulého Loretánského pokladu. Vedle pokladu při katedrále sv. Víta jde o nejcennější chrámový poklad v republice. Vévodí mu Diamantová monstrance, zvaná též Pražské slunce, zhotovená na konci 17. století ve Vídni s použitím neuvěřitelných 6.222 diamantů.
Historie Lorety je často velmi pohnutá a zahrnuje nejen vrchol baroka v Praze, ale uchovala nám i stopy duchovního života církve u nás.

O Loretu i o poutníky od založení místa pečují řeholníci Řádu menších bratří kapucínů - Provincie kapucínů v ČR (OFMCap.), jejichž klášter s kostelem P. Marie Andělské je v sousedství.



Rozměry včetně rámu cca 32 cm x 23 cm, rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Obraz je zasklený. Lept na papíře. Celkový stav - viz foto.


Obraz byl vytvořen odhadem v letech 1920-40. Jedná se o dílo kvalitního malíře a grafika, v poslední době velmi vyhledávaného, tedy o dobrou investici.


Bude ozdobou Vaší sbírky a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

Jméno autora: Vaic Josef ( 8.12.1884 - 15.5.1961 )
Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení