OBRAZ - VZROSTLÁ BOROVICE. SIGNOVÁN A DATOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ KAREL KUNEŠ. VELMI KVALITNÍ LÍBIVÉ DÍLO.
ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 76 CM X 45 CM, RÁM JE KRÁSNĚ ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA PLÁTNĚ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1982.
VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE. ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.
Kuneš Karel
* 3.10.1908 Díly (Domažlice)
+ 11.10.1992 Klenčí pod Čerchovem (Domažlice)
malíř, keramik, designér
Jsou malíři, které vychová akademie výtvarných umění. A jsou zase jiní, které přivede k vyjádření krásy sama země, z niž vzešli, krajina, která se stala kusem jejich srdce a niterná touha vytvořit umělecké dílo pro potěšení vlastní i těch druhých...
Takový malíř vzešel i z chodského kraje, z té tvrdé, kamenité, ale přitom tak půvabně malebné země pod strážným Čerchovem. Je to klenečský výtvarník Karel Kuneš. Pochází z nedalekých Dílů, kde se narodil na podzim roku 1908. U svého švagra Jana Bendy se vyučil hrnčířem a vlastně po celý život tvořil z hlíny země a zdobil chodskou keramiku květy, tolik připomínajícími rozkvetlou krásu mezí a luk jeho domova. A když se po osvobození spojily drobné hrnčířské provozovny ve výrobním uměleckém družstvu Chodovia, byl tu Karel Kuneš mistrem až do svého odchodu na trvalý odpočinek před 7 lety.
Karel Kuneš z Klenčí byl krajinář a portrétista. A to velmi dobrý krajinář a výborný portrétista. Sám vzpomínal, že už jako chlapec kreslíval podle předlohy tváře známých osobností našeho národa, jako třeba portrét Františka Palackého. Pak bývala jeho trpělivým modelem vlastní máma, v dobách vojenské služby kamarádi vojáci. A když se takto svému umění portrétisty vyučil, zaujali jeho malířskou pozornost lidé jeho rodného kraje, rázovité typy v krojích svátečních i všedních, lidé odpočívající i lidé při plném díle. Na výstavě jeho obrazů hledí na nás z portrétů svátečně oděné báby, mámy i vnoučata, ženy při tradičních dračkách a přástkách. Vidíme, jak se paličkují krajky, malují talíře a džbány, jak se lidovým způsobem vyrábí dřevěná obuv, košíky či hrábě. Výstava portrétů Karla Kuneše je přehlídkou toho, jak u nás prostý člověk pracuje a odpočívá, jak se veselí, raduje i zamýšlí nad problémy života. Lidé známí i neznámí jsou tu vystiženi ve své skutečné podobě, věrně a s výrazem, který je charakterizuje. A právě tuto schoponost, která není každému malíři dána, má klenečský Karel Kuneš v míře vrchovaté.
Jako krajinář se Karel Kuneš nezapomenutelně zahleděl do prosté, ale živé svěží krásy tohoto kraje. A většinou bývá středem jeho obrazů Klenčí, ať už se vypíná z polí a mezí plných divoce ohnivých máků, či stulené v melancholických náladách zimy, která je tu stejně krásná, jako v dobách, kdy ji projížděla na saních paní komisarka Božena Němcová. A Kunešovy krajiny - to je zase věrný portrét, tentokrát prostředí, v němž člověk žije. Jako dovede tento malíř vystihnout nejen vnější rysy, ale přímo charakter člověka, tak dovede kresbou a koloritem vyhmátnout i pravý charakter krajiny, to vnitřní, co ji výrazně odlišuje od jiných koutů naší země. Jeho obrazy vyjadřují tvrdost i něhu chodské krajiny, strohost jejich pomezních skal i kvetoucí a vonnou náruč jejího podhůří.
Svými výtvarnými díly se klenečský Karel Kuneš představil veřejnosti už na mnohých výstavách, ať to bylo v Praze, Plzni i jinde mimo náš kraj, tak také na Chodsku samém - v Klenči, Dílech a Postřekově. A všude vzbudil zájem a zanechal hluboký dojem.
Nyní tedy budou viset portréty malířkových rodáků, obklopeny tvrdou i něžnou krásou tohoto slavného kraje, i na stěnách výstavních síní Chodského hradu v Domažlicích.
ZDROJ: Dr. Josef Kotal k výstavě Karla Kuneše v roce 1974 v muzeu Chodska v Domažlicích.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1997, Kudrlička Vilém , Kalendárium kulturních osobností Šumavy a Chodska, Nakladatelství MMM, Praha,
2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VI. Kon - Ky).