OBRAZ - PRAHA - SOCHA SV. JIŘÍ (PRAŽSKÝ HRAD) (PRAGENSIA). SIGNOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ A GRAFIK OTAKAR VAŇÁČ. SIGNOVANÁ ROZMĚRNÁ LITOGRAFIE, JELIKOŽ SI TYTO LITOGRAFIE OTAKAR VAŇÁČ SÁM TISKL VE VELMI NÍZKÝCH NÁKLADECH JSOU SBĚRATELSKY VELMI ZAJÍMAVÉ.
Socha svatého Jiří (Pražský hrad)
Jezdecká socha svatého Jiří na koni. Bronzovou jezdeckou sochu sv. Jiří bojujícího s drakem na třetím nádvoří Pražského hradu vyrobili v roce 1373 bratři Martin a Jiří z Kluže. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých gotických soch z bronzu. Socha byla poškozena v roce 1541 při požáru Pražského hradu, kdy jí urazili pravou ruku a ta musela být znovu přivařena. Jiná nehoda sochu postihla v roce 1562, kdy se na ni vyšplhali diváci, aby viděli na rytířský turnaj, sochu zvrhli a ulomili koňskou hlavu. V současnosti se na nádvoří nachází bronzová kopie sochy, její originál je vystaven jako součást expozice Příběh Pražského hradu ve starém královském paláci. Další kopie, sádrová s povrchovou úpravou, se nachází v Lapidáriu Národního muzea a ve vestibulu Akademie výtvarných umění v Praze.
ORIGINÁLNÍ BAREVNÁ LITOGRAFIE NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ, ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 59 CM X 41 CM, RÁM JE ÚZKÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ JE PŘIBLIŽNĚ Z ROKU 1910-40.
BUDE ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.
Vaňáč Otakar
* 17.5.1878 Děčín
+ 1955 Praha
malířství, grafika
Malíř a grafik v Praze, žák speciální školy profesora Vojtěcha Hynaise na Akademii výtvarných umění v Praze (1898 - 1902). Věnoval se umělecké litografii. První litografie vystavoval roku 1898 na školní výstavě. Barevné litografie, jež autor též vlastnoručně tiskne, jsou u nás zvláštností, a pro malý počet tisků jsou sběrateli vyhledávány.
Význačné kamenokresby jsou, podobizny: Jana Amose Komenského, Bedřicha Smetany, Milana Rastislava Štefánika, T. G. Masaryka, jakož i osob soukromých a dětí. Velká jest řada motivů krajinářských, staropražských a miniaturních leptů. Hlavním jeho dílem jest soubor volných listů barevných litografií na počest Aloise Senefeldra, vynálezce litografie. Vydal několik souborů exlibris.
Od 1899 provedl přes 84 exlibris barevnou litografií, jeho práce - později vyhledávané - však zůstaly po čtvrt století bez odezvy, zřejmě i pro nízký náklad vlastnoručních tisků. Cenu za exlibris získal v Los Angeles roku 1930. Roku 1934 vydal ve vícebarevné litografii 25 listů z Podkarpatské Rusi, zejména motivy z hor Hoverlu a Petroš.
Nový slovník československých výtvarných umělců Toman Prokop, 1993
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1936, Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic),
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2008, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2008 (XIX. V - Vik),
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov)
2012, Dačeva Rumjana , Karáskova galerie (České výtvarné umění přelomu 19. a 20. století a první poloviny 20. století ve sbírce Karáskovy galerie), Památník národního písemnictví, Praha
2014, Hánová Markéta , Japonismus v českém umění, Národní galerie v Praze,