OBRAZ - DĚVČE V KROJI. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE POD RÁMEM - VIZ FOTO. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ VILÉM TOPINKA. JEDNÁ SE O ROZMĚRNÝ OLEJ MIMOŘÁDNÉ KVALITY, NAVÍC NA PLÁTNĚ.
ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 70 CM X 54 CM, RÁM JE ZDOBENÝ MÍSTY MÁ OTLUKY A JE LEHCE ROZKLÍŽENÝ. OLEJ NA PLÁTNĚ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1940-70.
JEDNÁ SE O KVALITNÍ DÍLO VYHLEDÁVANÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI, DÍLO TAKOVÉTO KVALITY BUDE S VELKOU PRAVDĚPODOBNOSTÍ ČASEM DÁLE STOUPAT NA CENĚ.
ZA ORIGINALITU DÍLA PLNĚ RUČÍM VRÁCENÍM PENĚZ.
BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE, ÚŽASNOU DEKORACÍ A DOMINANTOU KAŽDÉHO PROSTORU.
Topinka Vilém
* 22.5.1909 Prostějov (Prostějov)
+ 7.7.1977 Prostějov (Prostějov)
malířství
Autodidakt. Topinkova cesta k umění nebyla lehká. Jeho otec (obuvník) pocházel z Brna, matka z Boskovic. Když mu bylo 13 let, osiřel. Odešel z měšťanky a šel do učení na malíře pokojů, dekorací a písma. Toto místo si našel sám. Chtěl být malířem, marně se snažil dostat na malířskou akademii, na kterou stejně neměl ani finanční prostředky. Pilně kreslil a maloval. Jeho zálibu k malířství upevňovalo jeho přátelství s malířem Rolfem Weigelem. Po ukončení tříletého učebního poměru byl bez zaměstnání. Na jeho popud vymýšlel a stylizoval různé vlysy.
U malíře A. Říhy se zacvičil do kreslení divadelních dekorací. A přitom pořád maloval, hlavně krajiny, za kterými jezdil na Kyjovsko a Valašsko, kde se věnoval valašské krajině kolem Bečvy, Hrozenkova, Velkých Karlovic a jinde. Všude tam studoval kroje. Za folklorem cestoval i na Slovensko. Navštívil Trenčansko, Povážsko, Bystricko a jiná místa. Jeho tvorba byla bohatá.
Zlom ve výběru a volbě motivů u něj nastal v roce 1940, když se při jedné z jeho studijní návštěvě Moravského Slovácka zastavil u syna malíře Joži Úprky – Jana, který tehdy řekl. „Kdo chce malovat slovácký kraj, ten musí na Slovácku žít, aby poznal nejen kraj a kroj slováckého lidu, nýbrž i jeho mravy a zvyky“. Od tohoto okamžiku se věnoval pouze foklóru hanáckému. Také jeho výtvarný zájem se obrátil na hanáckou krajinu a krajinu Drahanské vrchoviny.
Počátky uměleckého vývoje malíře byly trpké. Jako každý umělec, který začal od piky, měl život těžký a někdy i krutý. Ale jeho láska ke „kumštu“ všechny tyto svízele překonala. Nikdy neměl dost peněz na to, aby se mohl věnovat výtvarnému studiu v Praze.
Teprve po úspěšné výstavě v Prostějově v roce 1942 mohl část svého výnosu věnovat na své odborné školení. Stal se žákem známého malíře prof. kreslení Františka Myslivce v Brně, kde si vedl velmi zdatně. Osvědčení o výborném studiu v oboru krajinných maleb obdržel tak skvělé, že se právem mohl řadit mezi akademické malíře, jak doslovně uvádí prohlášení jeho učitele. Byl to malíř „Božího nadání“, jak o něm kritikové tehdy prohlašovali. Hlavně po jeho druhé samostatné výstavě, kterou uspořádal v roce 1944 v přednáškovém sále Městského spolkového domu. Tento malíř „duše krajiny“ byl označován za pokračovatele malířského odkazu R. Kaňáka. Nevyhýbal se žádnému motivu. Maloval krajinu, zátiší a figurální motivy. Po této své výstavě o sobě prohlásil: „Teprve teď začínám rozumět krajině a vím, že mě čeká ještě cesta trnitá“. A v tom se nemýlil. Stále jej pronásledovaly existenční potíže. Další své výstavy se již nedočkal. Ta se uskutečnila až 60 let po jeho výstavě v roce 2002 v prostějovském Národním domě. I když na ní byla vystavena jen malá část toho co za svůj život vytvořil, ukázala jak kvalitní to byl malíř. Stále ještě čeká na zhodnocení svého díla.
ZDROJ: Galerie umění Prostějov
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U).