EXPRESIONISTICKOKUBISTICKY POJATÝ OBRAZ - "PEPINO FRATERINI". AUTOREM JE MALÍŘ JOSEF DUBIEL VON LERACH. OBRAZ JE SIGNOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO. DÁLE TRADIČNÍ OZNAČENÍ ESLK (ENTARTETE SCHLESIEN LERACH KUNST) - VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. ZEZADU OBRAZU JE UVEDEN NÁZEV DÍLA, TECHNIKA, RAZÍTKA, PODPIS ATD. - VŠE VIZ FOTO.
ROZMĚRY RÁMU CCA 33 CM X 25 CM, RÁM JE ÚZKÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA KARTONU. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
Josef Dubiel von LeRach
(* 8. ledna 1951, Michálkovice, Ostrava) je český malíř a spisovatel.
V roce 1985 se přistěhoval do Žulové u Jeseníku. Pracoval jako starožitník, nyní na volné noze.
Malíř často vytváří vlastní pohled na díla předních českých a světových malířů (Egon Schiele, Amedeo Modigliani, Vincent van Gogh či Josef Čapek). Jde o určitý druh dobře zvládnutého naivního umění.
Je autorem řady knižních publikací (např. autobiografická próza Starožitníkova zpověď, nebo knihy věnující se historii a kulturou Jesenicka: Odsun Němců v dobytčáku ze Žulové do Furth in Walde, Čas vzpomínek a humoru ve Slezsku, Děvky, děvčata a děvenky, Jeseníky vyprávějí a vzpomínají, aj.).
ESLK ( ENTARTETE SCHLESIEN LERACH KUNST )
ENTARTETE KUNST ( ZVRHLÉ UMĚNÍ )
termín užívaný nacistickým Německem pro většinu moderního umění. Umělecká díla, která podle nacistické ideologie spadala do této skupiny, byla zakazována jako „židobolševická“ nebo svou podstatou neněmecká; autorům, jejichž dílo bylo takto označeno, byla zakázána další tvůrčí činnost. Termín vychází z německého slova Entartung (degenerace), které se v lékařství prosadil na konci 19. století, a zpopularizovala ho propagandisticky koncipovaná výstava stejného názvu pořádaná roku 1937 v Mnichově, kde se vystavovalo přes 5000 děl moderních výtvarníků včetně autorů dnes uznávaných, jako jsou Marc Chagall, Henri Matisse, Pablo Picasso nebo Vincent van Gogh. Za zvrhlá byla označována i literární (převážně expresionistická) a hudební (především jazzová) díla, která byla zakázána.
Jako zdegenerované umění nacisté označovali také novou věcnost, dadaismus, surrealismus, kubismus nebo fauvismus.
SCHLESIEN - LATINSKY SLEZKÉ