OBRAZ - ZASNĚNÁ. AUTOREM JE ZŘEJMĚ KVALITNÍ SLOVENSKÝ AKADEMICKÝ MALÍŘ JOSEF PORUBČIN. OSOBITÝ STYL. SIGNOVÁN A DATOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO.
ROZMĚRY RÁMU CCA 66 CM X 54 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ZŘEJMĚ KŘÍDOVÝ PASTEL NA KARTONU ČI TVRDÉM PAPÍŘE. NA PASPARTĚ JSOU NĚJAKÉ ŠMOUHY, SAMOTNÁ KRESBA JE V POŘÁDKU, RÁM JE ZKŘÍŽENÝ, OBRAZ BY CHTĚL PŘEPASPARTOVAT A ZASKLÍT. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ BYL NAKRESLEN V ROCE 1988.
BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A DOMINANTOU KAŽDÉHO PROSTORU.
JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.
Jozef Porubčin
* 20. 4. 1950 Malé Lednice
akademický maliar, restaurátor
Po skončení Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave (1969, R. Fila) absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1969 – 1975). Tu navštevoval Oddelenie monumentálneho maliarstva (F. Gajdoš) a Oddelenie reštaurovania umeleckých a historických pamiatok (prof. K. Veselý).
Istý čas pôsobil ako výtvarník v slobodnom povolaní. Neskôr, v rokoch 1980 – 1989, pracoval ako vedúci výtvarník propagácie v Parku kultúry a oddychu v Bratislave, v rokoch 1990 – 1992 ako vedúci propagačného výtvarníctva v Obvodnom kultúrnom a spoločenskom stredisku Bratislava I. Od roku 1996 – 2001 pracoval ako výtvarný redaktor v Národnom literárnom centre (Literárnom informačnom centre). Od roku 2003 pôsobí v Národnom osvetovom centre, kde pracuje ako výtvarný redaktor v redakcii časopisu Národná osveta.
Od skončenia štúdií sa pravidelne zúčastňoval na kolektívnych celoslovenských výstavných prehliadkach (Bratislava, Trenčín, Košice) a na členských výstavách Umeleckej besedy slovenskej (Budapešť, Užhorod, Békešská Čaba, Krakov). V roku 1996 absolvoval študijný pobyt na Výtvarnom plenéri Orava ’96, spojenom s prehliadkou vytvorených prác, v Námestove. Samostatne vystavoval v Malej galérii Života v Bratislave (1980) a na Novej scéne v Bratislave (1995).
Rozpätie výtvarných disciplín, ktorým sa venuje, je pomerne široké – od užitej grafiky a grafického dizajnu cez knižnú a časopiseckú ilustráciu, pastel, maľbu temperou a olejom, mozaiku a nástenné maliarstvo až po reštaurovanie umelecko-historických pamiatok. Popri komornej tvorbe sa venuje aj monumentálno-dekoratívnym realizáciám, spomeňme napríklad: Nákupné stredisko v Púchove (1975), ZDŠ v Gemerskom Jablonci (1980), Dom obuvi vo Vranove nad Topľou (1981) a v Michalovciach (1981), Dom smútku v Dunajskej Lužnej (1983), Budkovciach (1984) a sobášne siene v Košiciach-Juhu (1978), vo Vrábľoch (1987), v Chminianskej Novej Vsi (1988), ZDŠ v Bratislave Karlovej Vsi (1986). Venuje sa i portrétnej a sakrálnej tvorbe. Jeho výtvarné začiatky boli spojené s osvojením klasickej technológie maľby a so širokým poznatkovým fondom, ktorý sa opieral o skúsenosti starých majstrov. V krajinomaľbe nachádza inšpiráciu predovšetkým v horskom prostredí rodného kraja. Charakteristickým znakom jeho tvorby je farebná a tvarová dynamika. Ďalšiu dôležitú súčasť tvorby predstavujú figurálne kompozície, v ktorých často synchronicky pôsobia vedľa seba prvky abstraktného a realistického maliarstva. „Rozhodujúci je však ich symbolický význam a nadčasové posolstvo opierajúce sa o surrealistickú poetiku a odkaz. V tejto súvislosti sa jeho cieľom stalo úsilie vyjadriť podstatu prírody, vesmíru a človeka v ich vzájomnej konštelácii a nekonečnom trvaní.“ Zúčastnil sa na reštaurátorských prácach na niekoľkých sakrálnych objektoch na Slovensku. Je členom Umeleckej besedy slovenskej a Komory reštaurátorov na Slovensku. Žije v Bratislave.
Zdroj: Narodne osvetove centrum - nocka.sk
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (IV. CH - J).