OBRAZ - Z ČESKÉHO RÁJE I. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ RUDOLF RIEDLBAUCH. VELMI KVALITNÍ LÍBIVÉ DÍLO.
ZEZADU OBRAZU JE AUTORSKÝ ŠTÍTEK, KDE JE UVEDEN AUTOR, JEHO ADRESA, NÁZEV DÍLA, TECHNIKA, ROZMĚR, TEHDEJŠÍ CENA, RAZÍTKO ČFVU, ČÍSLO DÍLA ATD.
ROZMĚRY RÁMU CCA 50 CM X 43 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. KOMBINOVANÁ TECHNIKA, ZŘEJMĚ PEROKRESBA V KOMBINACI S AKVARELEM ČI KVAŠEM. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ JE ODHADEM Z ROKU 1970-90.
VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. KVAŠE NA PAPÍŘE OD RUDOLFA RIEDLBAUCHA BĚŽNĚ DOSAHUJÍ NA AUKCÍCH CEN I 20.000,- AŽ 30.000,- KČ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.
Riedlbauch Rudolf
* 14.6.1944 Dýšina (Plzeň-město)
pedagog, malíř
Akademický malíř Rudolf Riedlbauch se narodil 14. 6. 1944 v obci Dýšina u Plzně a vyrůstal v jihočeských Strakonicích. Tam navštěvoval hudební oddělení tehdejší lidové školy umění, hrál na klarinet v komorním a dudáckém orchestru a v orchestru místního gymnázia. Současně se u něho již od dětství projevoval vyhraněný talent výtvarný. Během let se ukázalo, že jeho osudem bude malování, ale i to, že hudba v něm bude mít trvalé místo a bude zdrojem inspirace mnoha obrazů.
V roce 1962 byl přijat na pražskou Akademii výtvarných umění, kde studoval ve speciální figurální a krajinářské škole profesora Františka Jiroudka. Škola tehdy organizovala pro studenty každoročně studijní cesty, stáže a výměny posluchačů uměleckých škol. Riedlbauch v té době navštívil Belgii, Holandsko, Rusko, NDR a Gruzii. Nejvíce jej ovlivnila návštěva Itálie v roce 1965, kde měl možnost seznámit se s díly italské renesance. Fascinovaly jej fresky Piero della Francesca v Arezzu. Silně byl ovlivněn tvorbou barokních umělců, působících v Čechách a na Moravě, zejména V. V. Reinera, P. J. Brandla a F. A. Maulbertsche.
Po ukončení studií na akademii vstoupil do širokého proudu českého výtvarného života s výraznou razancí jako malíř značně vyhraněného názoru, který se přihlásil k obnovenému zájmu o figurální tvorbu, obracející se k civilním námětům, jejímž obsahem je mnohostranné zobrazení člověka jako určujícího nositele dějů a proměn života.
Obrazy, se kterými se odborná i laická veřejnost seznamovala na mnoha výstavách nebo na tehdy pravidelně pořádaných celostátních přehlídkách, zaujaly především expresivními barevnými kombinacemi, dramatickými ději a lyrikou. Charakteristickým rysem se pro jeho malbu stalo rozkládání tvarů do menších kaleidoskopických ploch, které posilovaly dynamičnost zvolených námětů a v divákovi snadněji evokovaly jeho vlastní vzpomínky a dojmy. Umělecká kritika oceňovala především expresivní spontánnost, působivý kolorismus a lásku i úctu k barvě jako základnímu výrazovému prostředku.
Jedním z inspiračních zdrojů autora vždy byla a stále zůstává hudba, kterou se zabýval nejen on, ale i jeho sourozenci, dnes uznávaní hudební umělci. Na jeho obrazech se často setkáváme
s vyobrazením jednotlivých hudebníků, nejčastěji houslistů nebo hráčů na flétnu, ale i s celými skupinami nebo se zpěváky. Jindy maloval výjevy z poutí, slavností, k opakovaným námětům patří výjevy z cirkusů nebo divadla. Jeho obrazy mají silný hudební charakter nejen zásluhou hudebních námětů, ale také zvučností barev, muzikálností celé kompozice a rytmu, tedy svojí substancí.
Dalším zdrojem Riedlbauchovy tvorby je příroda – téma, které nabylo na rozsahu poté, co si vybudoval mimopražský ateliér v renovované staré chalupě v blízkosti Blatné. Nejen krajinné
scenérie, ale také náměty vodních ploch tamnějších rybníků i jednotlivé stromy, keře, květiny, nacházíme na jeho rozměrných plátnech i na nástěnných malbách. Mnoho obrazů vzniklo při jeho cestách a pobytech v zahraničí, zejména jsou to krajiny od Středozemního moře nebo ze Schwarzwaldu ve Spolkové republice Německo.
Riedlbaucha přitahovaly také možnosti monumentální tvorby a její realizace v architektuře. Právě v této oblasti se výrazně projevila jeho schopnost myšlenkového a tvarového zobecnění mnoha konkrétních jevů života i schopnost podřídit jednotlivá díla celkovému řádu dané architektury, který dotvářejí nejen obsahem, ale i specifickou barevností. K nejznámnějším realizacím patří velká luneta ve vstupním prostoru Poslanecké sněmovny ČR, jiné jsou v areálu některých vysokých škol v Praze nebo malby na fasádách sídlištních domů v Trnavě. Některé práce zrealizoval také v SRN. První samostatnou výstavu uskutečnil ještě jako studující AVU v roce 1966 ve Strakonicích a od té doby do současnosti vystavoval mnohokráte jak samostatně, tak na výstavách skupinových. Pravidelně vystavuje se skupinou Tolerance ‘95. Jeho obrazy byly ještě v době studií vybrány na výstavu uměleckých škol v Mexiku a později i na různé přehlídky výtvarného umění, například na Podzimní salon v Paříži v roce 1983. Vystavoval na Slovensku, v Bulharsku, Polsku, Rakousku, Nizozemsku, Belgii, Francii, Itálii, Finsku, SRN, Iráku
a Brazílii.
Charakteristickým rysem Riedlbauchovy tvorby je kontinuita výtvarného názoru i výrazu, projevující se jako široký a nepřetržitý proud, který sjednocuje autorovy umělecké snahy přes hranice jednotlivých témat a časových období. Jeho malířsky vytříbená, jadrná, obsahově bohatá a barevně výrazná tvorba představuje jednu z velmi osobitých cest našeho soudobého malířství.
ZDROJ: PhDr. Dušan Sedláček