JARNÍ PODVEČER - MÁCHA JAN

JARNÍ PODVEČER - MÁCHA JAN

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Mácha Jan
( 16.9.1926 - 7.11.1984 )

 

 

 

ORIGINÁLNÍ VELKÁ BAREVNÁ SIGNOVANÁ LITOGRAFIE - JARNÍ PODVEČER. AUTOREM JE KVALITNÍ MALÍŘ A GRAFIK JAN MÁCHA. SIGNOVÁNA A DATOVÁNA VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. ČÍSLOVÁNA 90/110 VLEVO DOLE - VIZ FOTO.
 


DÍLO Z NOČNÍCH CYKLŮ MALÍŘE



Noční Cykly - Jan Mácha o nich řekl: "Není na světě tak otrlého člověka, aby někde na paloučku či vyvýšeném místě nepropadl ve své fantazii do nekonečného prostoru, který jej obklopuje v záři a mihotání." Patří k nim NOČNÍ PRAHA jako jímavý domov, KARLŮV MOST jako romantika duše, která trvá, povznáší.

 


CELKOVÉ ROZMĚRY CCA 88 CM X 64 CM. RÁM JE ÚZKÝ, ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.



OBRAZ JE Z ROKU 1976. JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ. BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.

 

 

 

 

Mácha Jan

 


* 16.9.1926 Rožnov pod Radhoštěm (Vsetín)

 


+ 7.11.1984 Praha

 


grafik, malíř, ilustrátor, publicista

 

 

 

Po základní škole pracoval v roce 1941 – 1943 jako obuvnický učeň u firmy Baťa ve Zlíně. Od září 1943 do května 1945 byl žákem Státní grafické školy v Praze u profesora Františka Nachtigala. Od června roku 1945 do roku 1949 studoval Akademii výtvarných umění v Praze, speciální grafickou školu profesora Vladimíra Silovského.

 

Náměty čerpal i ze zahraničních cest, především však maloval Prahu a její zákoutí, neobvyklé jsou záběry Prahy v noci, vytvořil litografie inspirované průmyslovou aglomerací Ostravska i Kladenska.

 

Vystavoval na mnoha místech, například v Praze (Galerie Hollar, Galerie Nová síň, Muzeum hlavního města Prahy, Galerie Zlatá lilie, Uměleckoprůmyslové museum, Slovanský ostrov, Valdštejnský palác, Palác Kinských, Staroměstská radnice, Malá věž atd.), dále například v Strakonicích, Zlíně, Českých Budějovicích atd. Vystavoval též v zahraničí - například v Bratislavě, Káhiře, Budapešti, Havaně, Nicosii atd.

 

Bytostně si Prahu zamiloval a zůstal jí věrný do konce svého nedlouhého života. Z hluboké touhy vznikla trvalá láska, z prvních nesmělých pokusů vznikly postupně rozsáhlé, uzavřené grafické cykly PRAHA. Malíř Jan Mácha znal Prahu dokonale: ze svého ateliéru v Michalské ulici nedaleko Staroměstského náměstí vyrážel do ulic velkoměsta zachytit nezachytitelné...

 

Zemřel náhle, krátce po dovršení jeho padesátých osmých narozenin.

 

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

 

1960, Skupina československých umělců grafiků Hollar,

 

1964, Hlaváček Luboš M. , Současná československá grafika, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha,

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek),

 

1992, Kdy zemřeli…? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1980 - 1985 s doplňky za předchozí léta), Národní knihovna České republiky Praha,

 

1997, Machalický Jiří , Česká grafika XX. století ve Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Sdružení českých umělců grafiků Hollar Praha,

 

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,

 

2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),

 

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov).

Jméno autora: Mácha Jan ( 16.9.1926 - 7.11.1984 )
Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení