ZA KOSTELEM SV. MIKULÁŠE V TURNOVĚ - FOLPRECHT ARNOŠT

ZA KOSTELEM SV. MIKULÁŠE V TURNOVĚ - FOLPRECHT ARNOŠT

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 4. 2025

Jméno autora: Folprecht Arnošt
( 13.3.1902 - 14.2.1977 )

Obraz - Za kostelem sv. Mikuláše v Turnově. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Arnošt Folprecht.

 

kostel sv. Mikuláše

 

První zmínky o kostelu dokazují gotický ráz budovy, počátky 2. poloviny 14. století. Vyhořel roku 1538, při velkém požáru celého města Turnov. Opětovně vyhořel v roce 1707. V roce 1722 byl přestavěn do barokního stylu. Jednolodní budova, obdélná, s pravoúhlým presbytářem a s novou sakristií z konce 19. století. Po jižní straně s mohutnou dvoupatrovou gotickou hranolovou věží. Vně toskánských pilastry nesoucí kládí, na věži lizénové rámy. Loď i presbytář sklenuty valenou klenbou s lunetami a pasy, kruchta je nesena třemi pilíři. Nástropní a nástěnné malby pocházejí pravděpodobně z let 1884–85.

 

Zařízení: hlavní oltář pochází z let okolo 1720, je barokní, portálový, sloupový, s pilastrovým nástavcem, v němž je obraz sv. Jana Nepomuckého, se sochami sv. Josefa a Jana Evangelisty a s obrazem sv. Mikuláše z roku 1850. V presbytáři pozoruhodné sochy sv. Václava, sv. Linharta, sv. Víta v barokním stylu z 1. poloviny 18. století. Tři boční oltáře z roku 1730, portálové. Kazatelna pochází ze začátku 18. století, v barokním stylu se soškami evangelistů v nikách. Křtitelnice je z černého mramoru z roku 1885 s víkem, na němž je bronzová soška Spasitele. V sakristii je socha Staroboleslavské Panny Marie, z roku 1884 a byla přenesena z prostranství před Turnovským nádražím. Za povšimnutí jistě stojí také tři figury renesančních náhrobků Vartenberků z 2. poloviny 16. století.

 

Rozměry včetně rámu cca 42 cm x 32 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Kresba uhlem na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen v roce 1963.

 

Bude úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Arnošt Folprecht

 

* 13. 3. 1902, Turnov (Semily)

 

† 14. 2. 1977, Praha

 

kreslíř, malíř

 

Syn zubního a praktického lékaře Václava F. (1866–1925) a Emilie, roz. Kropáčkové, bratr operního dirigenta a hudebního skladatele Zdeňka F. (1900–1961). Od 1904 až do počátku sedmdesátých let žil v Praze, poté se odstěhoval zpět do rodiště. Maloval od dětství, ale na přání rodičů po maturitě studoval na Právnické fakultě UK (JUDr. 1926).

 

Významný kreslíř a malíř, žák profesora I. Čipery, V. Beneše a F. Hladíka. Studijně pobýval v Paříži, Mnichově a Itálii. Výtvarně činný od roku 1915, od roku 1932 vystavoval jako host s SVU Mánes, samostatně poprvé v pražské Městské knihovně 1944.

 

Soustředil se na krajinomalbu, v mládí maloval i moře, přímořskou krajinu a pařížské bulváry, za války zajížděl na Českomoravskou vysočinu, avšak jeho životním tématem se stala Praha, její historická a magická zákoutí, periferie a přírodní okolí, později ulice plné lidí s tramvajemi a auty, nakonec soudobá sídlištní architektura. Jeho produkce dvacátých a třicátých let byla ve znamení techniky pastelu, přijal podněty expresionismu a nové věcnosti, až dospěl k osobité snivé a poetické znakovosti, založené na kontrastu světla a stínu. Ve válečném akvarelovém období začal volit tmavé barevné tóny prudce kontrastující s bělobou a vyjadřující vzdušnost krajin. V padesátých letech se vyhnul stalinskému socialistickému realismu zdůrazněním civilizačních momentů městské aglomerace, podávaných drobnokresebnou technikou. Závěrečné období tvorby, doplňované bravurními černobílými kresbami a barevnými litografiemi, syntetizovalo dosavadní zkušenosti v monumentalizujících i intimních malbách města. Pohřben byl v rodišti.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), Českolipská knih a kamenotiskárna, Česká Lípa,

1968 300 malířů, sochařů, grafiků 5 generací k 50 létům republiky, Svaz českých výtvarných umělců, Praha,

1979 Kdy zemřeli...? (Přehled českých zemřelých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1975 - 1979), Státní knihovna, Praha,

1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

2000 Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993).

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení