ZÁTIŠÍ S OVOCEM - REPRODUKCE - WYCZOLKOWSKI LEON

ZÁTIŠÍ S OVOCEM - REPRODUKCE - WYCZOLKOWSKI LEON

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 17. 4. 2025

Jméno autora: Wyczolkowski Leon
( 11.4.1852 - 27.12.1936 )

Obraz - Zátiší s ovocem. Starší reprodukce obrazu od polského malíře a grafika Leona Wyczolkowskiho. Signován a datován vlevo nahoře - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 48 cm x 40 cm, rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Reprodukce na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Reprodukce je přibližně z let 1950-70.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Leon Jan Wyczółkowski

 

Datum narození: 11. dubna 1852, Zgórze, Polsko

 

Úmrtí: 27. prosince 1936, Varšava, Polsko

 

Polský malíř a grafik, představitel hnutí Mladé Polsko a hlavní představitel polského realismu v meziválečné éře. Považován za jednoho z nejvýznamnějších polských umělců přelomu 19. a 20. století. Tvořil v duchu realismu, ale byl otevřený novým trendům a tendencím, které extrémně rafinovaným způsobem převáděl do svého umění. Jeho vyobrazení Oráče , Rybáře , Rozsévače a tatranské krajiny patří ke kánonu polského malířství. Wyczółkowski byl dobrý portrétista. Maloval také mnoho autoportrétů, rovněž pastelovou technikou, ve které se vyznal. Jeho zátiší, často inspirovaná orientálním uměním, jsou nádherná. Významný je také přínos Wyczółkowskiho k rozvoji polské grafiky. V kontextu výtvarných technik, které si zvolil, byl nesmírně rozmanitým tvůrcem: maloval, byl kreslířem, tvořil grafiky a do jeho portfolia patří i individuální sochařské experimenty.

 

Wyczółkowski prožil rané dětství na venkově (narodil se v Hutě Miastkowska). Blízký kontakt s přírodou – jak zdůrazňují umělcovi životopisci – měl nesmazatelný vliv na jeho umění a životní postoj. V roce 1869 se Wyczółkowski stal žákem varšavské třídy kreslení, kde studoval u Rafała Chadziewicze a Wojciecha Gersona.

 

V roce 1875 odešel Wyczółkowski na další studia na Akademii výtvarných umění v Mnichově, ale kvůli nedostatku financí byl nucen svá studia přerušit. V roce 1877 se stal studentem Školy výtvarných umění v Krakově, kde dva roky studoval u Jana Matejka. Přes úctu, kterou k mistrovi choval, se v roce 1878 rozhodl odjet do Paříže, kde se seznámil se současným francouzským uměním. Jeho umělecký postoj ovlivnilo i seznámení s Adamem Chmielowskim (bratr Albert), se kterým se seznámil na přelomu let 1879/1880. Specifický prvek spirituality je patrný zejména ve skladbách, v nichž se Wyczółkowski přiblížil přírodě.

 

Byl extrémně mobilním tvůrcem. Během své více než pětašedesátileté profesionální činnosti podnikl četné umělecké cesty, které vyústily v mimořádně bohaté dílo. V první polovině 80. let 19. století často navštěvoval Varšavu, což vedlo k několika úspěšným salonním obrazům (včetně V budoáru , Viděl jsem jednou ). Nejdůležitější pro jeho umělecké úspěchy však byly jeho plenérové ​​zájezdy na území dnešní Ukrajiny. V té době odstartoval série jako Orka , Rybak i Rybacy a Kopanie buraków , ke kterým se mnohokrát vracel. Dosáhl v nich mimořádného jemného splynutí realistické malby s impresionistickým stylem. Tyto vlastnosti vyvinul v následujících letech během následných venkovních výletů. V roce 1892 začal pracovat na skicách pro A Game of Croquet , v té době také začal kreslit pastely. Zajímavým experimentem ve Wyczółkowského díle bylo několik jeho sochařských pokusů. V roce 1893 vznikla busta vesnické dívky - Natálie , o dva roky později vyobrazení krále Kazimíra Velikého a královny Jadwigy.

 

V roce 1895 se Wyczółkowski stal profesorem malby na krakovské škole výtvarných umění. V roce 1897 jako spoluzakladatel Společnosti polských umělců Sztuka vystavoval svá díla na samostatné výstavě v Sukiennici.

 

Kolem roku 1902 Wyczółkowski začal experimentovat s grafickými technikami. Vytvářel především litografie, ale také mj. lepty, algrafie, oleolitografie, akvatinty a samostatně upravoval i stávající techniky. Některé z grafických děl byly zahrnuty do portfolií jako Huculské portfolio (1910), Ukrajinské portfolio (1912), Stará Varšava (1915), Krakov (1915) a Vzpomínky z Legionowa. 1916 (1920), nebo Gościeradz (1923/24). V roce 1905 se Wyczółkowski vydal na uměleckou cestu do Španělska v doprovodu Felikse Jasieńského. Toto seznámení ovlivnilo vývoj Wyczółkowského zájmu o japonský dřevoryt a orientální umění. To se zřetelně projevilo v umělcových dílech zhotovených pastelovou technikou, ale i v jeho grafice. V roce 1909 nastoupil Wyczółkowski do funkce rektora krakovské školy výtvarných umění, kterou zastával až do roku 1910. V roce 1922 koupil umělec panský dům v Gościeradzi, kam se brzy přestěhoval a vedl ateliér. V roce 1934, ve věku 82 let, se Wyczółkowski stal vedoucím katedry grafiky na Akademii výtvarných umění ve Varšavě. Špatný zdravotní stav mu však nedovolil tuto funkci zastávat dlouho. Zemřel 27. prosince 1936 na zápal plic.

 

Sbírka Muzea umění v Lodži zahrnuje devatenáct děl Leona Wyczółkowského, mezi nimi: olejomalby: Kroketová hra , Autoportrét s paletou , Rybář , akvarely: Pohled na Krakov nebo pastely, např. Vítejte ve stepi, Cypřiše.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení