KAŠNA V HUSTOPEČÍCH - OBŠIL JAN

KAŠNA V HUSTOPEČÍCH - OBŠIL JAN

 

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 20. 1. 2025

Jméno autora: Obšil Jan
( 25.12.1908 - 13.4.1983 )

Obraz - Kašna v Hustopečích. Autorem je akademický malíř Jan Obšil. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Olej galerijní kvality a velikosti, navíc na plátně v původním zdobeném rámu. Na první pohled je vidět, že Jan Obšil si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Obraz zobrazuje ženu nabírající vodu z kašny, která dříve byla jedním z mála zdrojů pitné vody.

 

Kašna Žumberák na Dukelském náměstí v Hustopečích

 

V dolní západní části Dukelského náměstí se nachází kamenná kašna. Vznik se datuje do roku 1595, kdy zásobovala město vodou. Ta byla do kašny dodávána dřevěným potrubím ze západního kopce za městem. Samotná pozdně renesanční kašna je ozdobena sochou Tritona, kterého obtáčí delfíni. Z jejich tlam původně tryskala voda, stejně tak ze džbánu, který leží na rameni mořského boha. Při roubení kašny bývaly ozdobné kované podstavce na vědra, ale bohužel se nedochovaly. Sokl nese zdobení s erby města, Moravy a tří lvů.

 

V roce 2021 se prodal od Jana Obšila rozměrný triptych zobrazující "Ostravskou madonu" v aukci za 290.000 Kč.

 

Rozměry včetně rámu cca 80 cm x 72 cm, rám je mohutný, bohatě zdobený, místy má otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1932.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Jan Obšil

 

* 25. 12. 1908, Hustopeče (Břeclav)

 

† 13. 4. 1983, Ostrava (Ostrava-město)

 

Akademický malíř, scénograf

 

Původně chtěl být právníkem. Jeho rozhodnutí věnovat se malbě na Akademii výtvarných umění Praha (1930 - 1936), se ukázalo být šťastnou volbou. Po úspěšném zakončení studia u Maxe Švabinského a K. Svolinského si doplnil pedagogické vzdělání a první zaměstnání nalezl v Moravské Ostravě, kde byl přijat, aby vyučoval na zdejším gymnáziu kreslení (1936). Krátce nato vstoupily do jeho života vážné zdravotní problémy. Potřeba tvůrčího vyjádření mu pomáhala překonávat Bechtěrevovu nemoc.

 

V roce 1940 byl zařazen jeho návrh chrámových oken pro chrám Sv. Víta mezi vítězné. Ve 40. letech začal pracovat pro divadlo. V roce 1943 namaloval oponu pro Lidové divadlo v Katolickém domě a v roce 1947 vyhrál soutěž o nejlepší výtvarný návrh pro inscenaci Smetanovy opery Hubička. Scénografii se nakonec věnoval po celý zbytek života a tato práce byla dále svázána především se scénou Státního divadla v Ostravě a Slezským divadlem Zdeňka Nejedlého v Opavě, pro která vytvořil na tři sta návrhů.

 

Ve svém ateliéru se věnoval malbě olejem a kresbě, jeho scénografické návrhy jsou typické, provedeny na tmavém pozadí pastelem. Mezi všemi portréty a zátišími z jeho dílny vyniká zapomenutý obraz Ostravská madona (1941). Vedle četných scénických konceptů je nepochybně udivující rozsah církevního umění, zahrnující nástěnnou a deskovou malbu, vitráže a sgrafita, jež představují několik desítek realizací, často vznikajících za ztížených, mnohdy konspirativních podmínek. Z Obšilovy oltářní malby a několika zpracování křížové cesty, včetně výjevů ze života svatých i drobnější výzdoby, vynikají zejména realizace ve městech Hošťálkovice, Kravaře, Bohumín, Skřípov, Baška, Hnojník, Třebovice, Pustkovec, Kunčičky ad. Reprezentativním dílem zůstávají návrhy insignií akademických hodnostářů VŠB-TU v Ostravě z 80. let 20. století. V roce 1954 získal za návrh k opeře Richarda Wagnera Bludný Holanďan Cenu města Ostravy. Angažoval se v Moravskoslezském sdružení výtvarných umělců. Účastnil se několika desítek výstav.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983 Jevištní a kostýmní výtvarníci českých divadel 83, Divadelní ústav Praha,

1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění, Český fond výtvarných umění Praha,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

2002 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2002 (X. Nov – Pat), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

2022 Česká skleněná mozaika (Historie, technologie, katalog exteriérových děl), Vysoká škola chemicko-technologická ČVUT Praha.

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení