U OHÝNKU NA PASTVĚ - PROCHÁZKA JINDŘICH

U OHÝNKU NA PASTVĚ - PROCHÁZKA JINDŘICH

 

14990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 20. 1. 2025

Jméno autora: Signován

Obraz - U ohýnku na pastvě. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný akademický malíř Jindřich Procházka. Zezadu obrazu je autorské razítko, kde je uveden autor - viz foto. Obraz galerijní kvality a velikosti na plátně.

 

Rozměry včetně rámu cca 71 cm x 55 cm. Obraz je v původním bohatě zdobeném rámu - místy má otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1930-50.

 

Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Jindřich Procházka

 

* 6. 11. 1888, Nové Město nad Metují (Náchod)

 

† 12. 3. 1969

 

akademický malíř, pedagog

 

Jeho otec byl soudním adjunktem. Když bylo chlapci 11 let, odstěhoval se s rodiči do Jičína. Po skončení gymnasiálních studií odebral se na akademii výtvarných umění v Praze (1908 - 1915), kde byli jeho profesory Vlaho Bukovac, August Brómse, Rudolf z Ottenfeldu a Bohumír Roubalík.

 

Po skončení vojenské služby za války i po ní vrátil se do Jičína a věnoval se výhradně svému umění. Cestoval po Itálii a Dalmácii a opětovně zajížděl do Těšínských Beskyd, kde vytvořil řadu velmi cenných prací. Po akademických studiích se v srpnu 1924 oženil. Ve Slezsku uspořádal několik velmi úspěšných výstav.

 

Pracoval ve všech technikách, kromě olejomalby ovládl bravurně akvarel, nejnáročnější z malířských technik, se kterou se seznámil již při soukromých lekcích u malíře Ludvíka Vacátka, vynikal v něm čistotou a jasem barev. Pokud maloval architekturu, ale i otevřenou krajinu, rád používal lidské postavy jako měřítko. Současně tím vnášel do svých obrazů i život v podobě hrajících si dětí při zimních radovánkách, postav korzujících po ulicích nebo povozů tažených koňmi. Věnoval se květinovým námětům, portrétům na objednávku s vyobrazením jičínských živnostníků a měšťanů a krajině zachycující především Český ráj. Ve 30. letech získal od rady města zakázku na vytvoření panoramatu města Jičína.

 

Od roku 1938 žil v Praze. V Praze strávil i období 2. světové války, poválečná doba se však tvrdě podepsala na jeho soukromí i umělecké tvorbě zejména komunistickou perzekucí jeho příbuzných a současně také tím, že umělec odmítl vstoupit do Svazu umělců. Roku 1957 získal větší zakázku na výmalbu panoramatu Prachovských skal v hotelu Skalní město.

 

Byl i pedagogem, jeho žákem byl například Emil Spáčil. Z větších jeho pláten měla několik městská spořitelna v Jičíně, městská spořitelna v Chlumci nad Cidlinou, bývalé ministerstvo zahraničí, poslanecká sněmovna atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

2000 České exlibris: Historie a současnost, Památník národního písemnictví Praha,

2003 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2003 (XII. Por – Rj), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

2018 Moderní exlibris v českých zemích, Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení