Obraz - Co je doma to se počítá. Autorem je kvalitní malíř a grafik Jiří Winter Neprakta. Signován vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je připevněna obálka v které je kopie této kresby s poznámkami, čísly, pravděpodobně kvůli evidenci díla - viz foto.
Rozměry včetně rámu cca 31 cm x 29 cm, rám je úzký, místy má otluky. Kresba tuší na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav viz - foto.
Obraz je přibližně z let 1970-90.
Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o velmi dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Navíc bude perfektní dekorací Vašeho prostoru.
Jiří Winter Neprakta
* 12. 7. 1924, Praha,
† 30. 10. 2011, Praha,
designér, básník, malíř, ilustrátor, grafik, karikaturista, animátor
Narodil se 12. července 1924 v Praze a zemřel 30. října 2011 tamtéž. Byl český kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista. Původní jméno Jiří Winter doplnil o pseudonym Neprakta
Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Za druhé světové války byl aktivním účastníkem protifašistického odboje, za který mu byl navržen trest smrti. K soudnímu jednání se nedostavil hlavní svědek a soudce, který nechtěl jednání odročovat a bez svědka ho nemohl odsoudit k trestu smrti, snížil trest na šest let v nacistické káznici. Tento trest strávil Jiří Winter v bavorské nacistické káznici Bernau u jezera Chiemsee. Podařilo se mu přežít a po osvobození dojít z vězení pěšky až do Čech. Po válce se Jiří Winter shledal jen se svou matkou, jeho otce umučilo gestapo při výslechu na Pankráci, zbytek jeho rodiny zahynul v Osvětimi. Byl členem Českého svazu bojovníků za svobodu a nositelem medaile za protifašistický odboj. Svou odbojovou činností se nikdy nechlubil.
Neprakta byl velmi plodný autor, který za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů (je uveden v Guinnessově knize rekordů /2001/) a ilustroval stovky humoristických knih. Věnoval se i animovanému filmu, knižním ilustracím a návrhům hraček.
Svoji uměleckou dráhu zahájil v roce 1948 a po mnoho let tvořil uměleckou dvojici Neprakta s námětářem Bedřichem Kopecným. Později spolupracoval s českým spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem. Oba patřili mezi hlavní autory československého satirického a humoristického časopisu Dikobraz. Roku 1957 se zúčastnil první výstavy skupiny Máj 57. Spolu s Bedřichem Kopecným, Jaroslavem Weigelem, Karlem Neprašem, Adolfem Bornem a dalšími byl členem uměleckého spolku Polylegran.
Jiří Winter začínal jako ilustrátor odborných přírodovědných knih (původně chtěl být přírodovědcem, nikoliv výtvarníkem), později svými ilustroval několik set knih zábavných a vědecko-populárních. Mimo to se zabýval divadelní i filmovou tvorbou (návrhy kostýmů, scén, kulis) - z této oblasti patří k jeho nejznámější počinům například film Šíleně smutná princezna a Rakev ve snu viděti... nebo divadelní hry Těžká Barbora a Osel a stín. Spolupracoval též s Laternou magikou na přípravě nového programu. S Janem Werichem ho nepojila pouze dlouholetá spolupráce, ale i stejně dlouholeté osobní přátelství, právě tak jako s Jiřím Trnkou, s nímž spolupracoval Jiří Winter v oblasti animovaného filmu.
Jeho pseudonym Neprakta vznikl po únorovém převratu v roce 1948, kdy se začaly používat různé zkratky končící na písmeno "a" pro různé podniky. Protože chtěli s Bedřichem Kopeckým prodávat něco, co nikdo nepotřeboval, tedy humor, nazvali svůj podnik Neprakta. To slovo se potom ujalo jako umělcova přezdívka.