Obraz - Bavorov. Signován, datován a název díla vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř Svatopluk Havrlík.
Bavorov
Bavorov (německy Barau) je město v severozápadní části Jihočeského kraje, v okrese Strakonice, u řeky Blanice. Žije v něm přibližně 1 600 obyvatel. Leží devatenáct kilometrů jihovýchodně od Strakonic a 32 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic.
První písemná zmínka o Bavorovu pochází z roku 1315. Za zakladatele zdejšího hradu a přilehlého města je považován Bavor III. ze Strakonic, po jehož smrti statek zdědil jeho bratr Vilém ze Strakonic, ale faktickou držitelkou zůstala vdova Markéta z Rožmberka. Od ní sídlo získal Petr z Rožmberka a v jeho rodě zůstalo až do druhé poloviny 15. století. Samotné městečko s trhovým právem bylo uvedeno poprvé roku 1334. Přes sevřený tvar a jasně vymezený obvod historického jádra Bavorov zřejmě nikdy nebyl opevněn. Za pevnou a k obraně způsobilou stavbu byl roku 1470 považován kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Rozměry včetně rámu cca 50 cm x 37 cm. Rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Kombinovaná technika - uhel a akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1929.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Havrlík Svatopluk
* 22.6.1908 Bavorov (Strakonice)
+ 2.9.1966 Praha
ilustrátor, malíř, pedagog, sběratel
Studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Kysely a akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1926 - 1928 byl zapsán na FF KU v Praze, obor profesura kreslení. Se školou O. Nejedlého podnikl studijní cesty po Francii, Německu, Itálii, Balkáně, Rumunsku a Maďarsku a po západoevropských galeriích. Působil jako profesor kreslení na reálce v Brně a na Slovensku v Trnavě a Bratislavě.
Po návratu do Čech byl profesorem kreslení v Pardubicích a Chrudimi. V roce 1942 učitelské povolání opustil a plně se věnoval malířství. Od roku 1956 žil v Praze. Byl členem Umělecké besedy slovenské v Bratislavě a Spolku výtvarných umělců Aleš v Brně.
Ve svém díle zachycoval především městská zátiší a obce (často v impresionistickém rázu), např. Prachaticko, Vodňansko, Pardubice, Šumavu. Věnoval se i krajinářství, ale byl také ilustrátorem knih. Jeho dílo se nalézá v Národní galerii v Praze, Moravské galerii v Brně a regionálních galeriích v Pardubicích a ve Zlíně.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1936, Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic),
1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H),
2001, Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu,
2008, Berka Rudolf , Vodňany (literární, výtvarné, hudební), Městské muzeum a galerie Vodňany, Vodňany (Strakonice).