Obraz - Cestou na Šumavu nad Čeňkovou pilou. Autorem je malíř Bohuslav Švadlenka. Signován vlevo dole - viz foto. Název díla zezadu obrazu - viz foto.
Čeňkova pila
Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází osada Čeňkova pila. Pojmenovaná je podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů.
Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě, která vzniká soutokem Vydry a Křemelné, dále do Vltavy a do Prahy. V osadě se nachází dodnes funkční vodní elektrárna Čeňkova pila vybudovaná v r. 1912 (národní technická památka) a vodní elektrárna Vydra z let 1934-1938.
Toto místo je rovněž známé pobytem Bedřicha Smetany. Proslulý skladatel zde v roce 1867 společně s přáteli dirigentem Národního divadla M. Andrlem a vychovatelem Bubeníčkových dětí L. Procházkou zasadil na pravém břehu Otavy tzv. Smetanův smrk. Zde údajně získal i inspiraci pro úvodní motiv symfonické básně Vltava.
Osada Čeňkova pila je také východiskem naučné stezky Povydří, vodáckého sjezdu řeky Otavy a mnoha turistických, cyklistických a lyžařských tras. V místě původní Čeňkovy pily je dnes zrekonstruovaný objekt rodinného typu, který nabízí volnou ubytovací kapacitu zájemcům z řad návštěvníků Šumavy.
Rozměry včetně rámu cca 47 cm x 35 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Kombinovaná technika na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v 60 letech 20. století.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Bohuslav Švadlenka
* 19.6.1913 v obci Třibřichy (okres Chrudim)
malíř
V letech 1928-1932 studoval na Státním koedukačním ústavu učitelském v Chrudimi. Dále absolvoval pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze se zaměřením na výtvarné umění.
Celý život se věnoval výtvarnému umění, ať již jako učitel či malíř. Maloval zejména českou krajinu, zátiší, akty atd. Výjimkou nejsou ani motivy ze zahraničních studijních cest.
Vydal několik publikací - například 1948 - Výtvarné techniky ve školní praxi, 1947 - Obrázky z dějin výtvarného umění.