Obraz - Hořice z jara. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Bohuslav Tůma. Olej galerijní kvality a velikosti, modernistická, osobitá a nezaměnitelná malba vynikajícího českého krajináře. Jeden z největších obrazů, který jsem od tohoto malíře viděl v prodeji. Na první pohled je vidět, že Bohuslav Tůma si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Zezadu obrazu je štítek, kde je uveden autor, název díla, technika, rok atd - viz foto.
Hořice
První písemná zmínka o Hořicích pochází z roku 1143, kdy jsou Hořice zmíněny v zakládací listině Strahovského kláštera, v roce 1365 jsou již Hořice doloženy jako městečko.
Město se rozkládá na jižním úbočí Hořického chlumu, posledního výběžku Krkonoš. V nitru kopce se skrývá hlavní bohatství tohoto kraje — kvalitní pískovec, vhodný pro kamenické i sochařské práce, díky němuž jsou Hořice městem kamenné krásy. Díky Hořickým trubičkám město znají i milovníci sladkostí.
Mezi nejznámější památky patří barokní kostel Narození Panny Marie, hřbitovní kostelík sv. Gotharda, barokní zámeček, synagoga a židovský hřbitov.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 119 cm x 93 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Patózní olej na desce. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1973.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Bohuslav Tůma
* 26. 6. 1909, Hořice (Jičín)
† 22. 6. 2004, Hořice (Jičín)
malíř, grafik, scénograf
Studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze u profesora Františka Kysely a AVU u profesora Nechleby. Ve své tvorbě se věnoval malbě, grafice a také scénografii. Byl členem mnoha skupin - Unie výtvarných umělců, Spolek výtvarných umělců Aleš, Český fond výtvarných umění (ČFVU). Hojně vystavoval jak autorsky tak kolektivně.
Autor z Hořic tvořil nejen na Jičínsku a také v jižních Čechách. Maluje venkovskou krajinu bez lidí, cirkusové prostředí s artisty a klauny, městskou periférii se stožáry a kytice, barevné a velmi živé, věnoval se také nástěnným tapisériím.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění, Český fond výtvarných umění Praha,
1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,
2007 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2007 (XVIII. Tik – U), Výtvarné centrum Chagall Ostrava.