Obraz - Kamenný mostek Jarní Kunětická hora. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Oldřich Karel. Zezadu obrazu je uveden podpis autora, název díla, rozměr, tehdejší cena atd - viz foto.
Hrad Kunětická hora
Nedaleko Pardubic vyrůstá ze zlatavých a zelenavých lánů kopeček. Nebýt toho, že okolní rovinatý terén převyšuje o více než osmdesát metrů, těžko by ho kdo začal titulovat „hora". Ale že se nad krajinou tyčí do výše 305 nadmořských metrů a je z něj nádherný výhled široko daleko, říká se mu honosně Kunětická hora. Místní lidé k němu mají vřelý vztah a je to už nějaký ten pátek, co si vysloužil přátelskou přezdívku „Kuňka". Před několika tisíci lety poskytla hora kámen na výrobu čepelí do pravěkých zbraní, později místní hornina posloužila ke stavbě starých Pardubic. Na Kuňce se těžilo až do roku 1920.
Kdysi zaoblený kopeček vyhlodal lom, který zapříčinil, že se část hradu, který siluetu hory dotváří asi od 13. století, zřítila.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 95 cm x 55 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně z let 1940-60.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora, tedy i o dobrou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Karel Oldřich
* 19.4.1912 Pardubice
+ 16.2.1990 Pardubice
malířství, grafika, pedagogika
- byl členem - Český fond výtvarných umění (ČFVU)
- byl členem krajské organizace SČVU v Hradci Králové
Po maturitě na pardubické reálce studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze profesuru výtvarné výchovy u profesorů Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného. Po absolutoriu působil celá léta jako výtvarný pedagog na středních školách a posléze jako asistent na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Svůj život rozděloval mezi pedagogickou práci a mezi vlastní uměleckou tvorbu.
Jeho nejmilejším žánrem byla krajinomalba, olej a pastel. V tomto druhu malby dosahoval mimořádného mistrovství jak v hledání námětů, tak v jejich řešení. Znal anatomii krajiny, snadno zachycoval její osvětlení i stíny. V této činnosti byl vzorným následovníkem svých předchůdců Slavíčka, Průchy, Kavana a dalších, kteří mistrovsky ztvárnili ve svých obrazech kraj Vysočiny, on pak byl jejich pokračovatelem. Právě Vysočina, Polabí, Pardubice a Orlické hory byly jeho největší láskou. Profesor Karel jako umělec byl rutinovaný a všestranný malíř, ovládající všechny malířské techniky. Nakreslil mnoho lavírovaných kreseb, vytvořil hodně barevných litografií, leptů, suchých jehel a rytin. V litografii vytvořil (kromě několika vícebarevných listů Pardubic a Kunětické hory) přes 250 barevných exlibris. V leptu vydal soubor "Pardubice" (20 volných listů o rozměru 24x32 cm). Vydal asi pět drobných publikací "Ze starých Pardubic", které sám provedl v litografii nebo kamenorytině. Vydal i litografické pohlednice Pardubic a vytvořil mnoho novoročenek, většinou s náměty Kunětické hory a Pardubic. Okresní osvětová rada v Pardubicích v roce 1947 vydala "Výbor z díla básníka J.J.Langra", který ilustroval.
Oldřich Karel se věnoval i umělecko-průmyslové tvorbě. Tvořil zpočátku drobnou keramiku, později i velké plastiky a stavební keramiku pro výzdobu fasád domů. Kolem roku 1960 se věnoval i použití umělých hmot ve výtvarnictví. V Pardubicích měl výstavu "Nové hmoty ve výtvarném projevu", kde navrhoval plastiky pro stavebnictví, bytové doplňky a dětské hračky sloužící pro ortopedické účely a nápravný tělocvik.
Své obrazy Oldřich Karel vystavoval v různých městech, např. v Praze, Chrudimi, Hradci Králové, v Čáslavi, Poděbradech, Teplicích a nejméně 14 výstav měl v Pardubicích, vystavoval také v zahraničí například v Holandsku (Tsjechoslowaakse grafici, Museum van het Boek, Den Haag).
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),
2000, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (V. Ka - Kom),
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov