Obraz - Zakladač na dole Československé armády ČSA. Signován, datován a název díla vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Karel Kupka. Obraz galerijní velikosti a kvality. Velmi kvalitní dílo. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, technika, rozměr a razítko ČFVU - vše viz foto.
Důl československé armády (zkráceně ČSA)
Rozsáhlý Důl československé armády (zkráceně ČSA) se nachází pod Krušnými horami, nedaleko Mostu. Samotná těžba započala roku 1901, nyní se od těžby pomalu ustupuje, k úplnému ukončení by mělo dojít na přelomu let 2025 a 2026. V rámci rekultivace vznikne na jeho místě velké jezero.
Na místě hnědouhelného povrchového dolu ČSA se dříve nacházelo Komořanské jezero o rozloze zhruba 5 600 ha, které se začalo z důvodu těžby uhlí vysoušet. Samotná těžba začala již v roce 1901. Původně se až do roku 1947 jmenoval Hedvika, krátce na to Důl president Roosevelt a od roku 1958 je znám jako Důl československé armády (ČSA). Od roku 1926 zásoboval uhlím novou, v té době největší československou, elektrárnu Ervěnice.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 98 cm x 71 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky - viz foto. Akvarel na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1958.
Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude časem stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve Vaší sbírce. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Karel Kupka
* 4. 7. 1905, Manětín (Plzeň-sever)
† 21. 6. 1971, Teplice (Teplice)
malíř
Karel Kupka se narodil v západočeském Manětíně. Od malička tíhl ke kreslení a malování, ale z existenčních důvodů nemohl jít rovnou studovat. Studoval soukromě teprve v letech 1926–1929 v krajinářské škole Aloise Kalvody na zámku Běhařov u Klatov. Pražské bydliště měl nejprve na Smíchově a později s krásným ateliérem na Vinohradech v Mánesově ulici.
Malebný kopcovitý terén Pošumaví si Karel Kupka tak zamiloval, že po Kalvodově smrti zámeček zakoupil a s přestávkou válečných let tam pravidelně jezdil až do roku 1947, kdy se přestěhoval do Teplic a začal malovat České středohoří. Jeho syn Karel Kupka mladší (1932–2013) byl rovněž malířem-krajinářem a učitelem výtvarné výchovy v Ústí nad Labem. Žil také ve Slaníku Strakonic.
Volným impresionistickým rukopisem a svěží barevností maloval buď krajinné výseky s chalupami, nebo panoramatické výhledy do krajiny, lesy, louky, pole a remízky, zalité sluncem a často oživené stafáží zemědělců při žních nebo při polních pracích. Mistrně zachycoval momentální proměny počasí. Nejbližší mu byla technika olejomalby. Svými obrazy je zastoupen v regionálních galeriích v Klatovech, Pardubicích, Teplicích, Turnově, ve sbírkách České spořitelny a v mnoha soukromých sbírkách.
ZDROJ: cs.wikipedia.org, 2.7.2017 (cs.isabart.org/...531)
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1988 Krajinomalba severních Čech, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem
1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,
1999 Výtvarné Ústí (Kronika výtvarného života v Ústí nad Labem ve 20. století 1918-1998), Město Ústí nad Labem,
2000 Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993),
2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (VI. Kon – Ky), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,
2013 Mistrovská díla ze sbírky České spořitelny / Masterpieces from the Collection of Česká spořitelna, Česká spořitelna Praha,
2022 Komunikace 2 (Skupina PRE), Pražská energetika, a.s. Praha.