LITOMYŠL - SEJČEK ZDENĚK

LITOMYŠL - SEJČEK ZDENĚK

 

3490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 11. 10. 2024

Jméno autora: Sejček Zdeněk
( 2.12.1926 - 18.4.2023 )

Obraz - Litomyšl. Signován, název díla a datován vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř, grafik a historik umění Zdeněk Sejček. 

 

Litomyšl

 

název pochází ze staročeského osobního jména Ľutomysl. Litomyšl získala městská privilegia v roce 1259 od krále Přemysla Otakara II. jako poddanské město místního premonstrátského kláštera, jehož symbol lilie přejalo město do svého znaku. Vývoj města je spojen s jeho vrchností – nejprve církevní, později světskou. Ve městě se narodila nebo působila řada předních osobností, mj. Bedřich Smetana, Alois Jirásek, Božena Němcová, Josef Váchal nebo Olbram Zoubek.

 

Zámek Litomyšl, italský palác na pomezí Čech a Moravy

 

Zámek v Litomyšli je zajímavou ukázkou úpravy italského renesančního paláce na českomoravském pomezí. Byl postaven v 60.–80. letech 16. století nejvyšším kancléřem Království českého Vratislavem II. z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Okázalou rezidenci Pernštejnů doplnily v 17. a 18. století barokní a klasicistní úpravy provedené dalšími majiteli - hraběcími rody Trauttmansdorffů a Valdštejnů-Vartenberků za účasti předních barokních umělců. Neméně zajímavou stopu vnesli do Litomyšle také poslední vlastníci zámku knížata Thurn-Taxisové, k nimž se přivdala princezna Helena Bavorská, odmítnutá nevěsta císaře Františka Josefa I. Nejen o ní, ale také o mimořádně dochovaném rodinném divadle z roku 1797 se dozvíte na prohlídce bohatě zařízených a vyzdobených interiérů zámku, jenž byl v roce 1999 zapsán na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

 

Rozměry včetně rámu cca 46 cm x 34 cm. Rám je dřevěný, místy má otluky - viz foto. Kresba pastelem či rudkou na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen v roce 1986.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Zdeněk Sejček

 

* 2. 12. 1926, Žleby (Kutná Hora)

 

† 18. 4. 2023, Ronov nad Doubravou

 

pedagog, malíř, grafik, historik umění

 

Akademický malíř, grafik, historik umění, pedagog na čáslavském gymnáziu, výtvarný publicista. V Kutné Hoře absolvoval Lindnerův koedukační učitelský ústav. Poté studoval obor výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u profesorů Cyrila Boudy, Karla Lidického a Martina Salcmana. Současně vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě téže univerzity. V letech 1967-1971 studoval estetiku a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy u Dr. Luďka Nováka. Po absolvování základní vojenské služby vyučoval estetiku na pedagogickém semináři Vysoké školy zemědělské v Praze a výtvarnou výchovu a estetiku na gymnáziu a Střední pedagogické škole v Čáslavi. Celkem 25 let byl předsedou Klubu přátel výtvarného umění v Čáslavi. Je zakladatelem regionální Galerie Antonína Chittussiho v Ronově nad Doubravou.

 

Jeho hlavními výtvarnými činnostmi jsou kresba a malba. V grafických technikách dává přednost linorytu s figurálními motivy. V malbě a kresbě převažují krajinářské motivy, převážně z krajiny svého domova kolem řeky Doubravky a v Železných horách. Je autorem knih zaměřených převážně na malířskou generaci Železných.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie Pardubice,

1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění, Český fond výtvarných umění Praha,

1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

2004 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2004 (XIII. Ro – Se), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

2016 Slovník historiků umění, výtvarných kritiků, teoretiků a publicistů v českých zemích a jejich spolupracovníků z příbuzných oborů (asi 1800-2008) (2. svazek N-Ž), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky Praha.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení