MOST V NYMBURCE - VETEŠNÍK JIŘÍ

MOST V NYMBURCE - VETEŠNÍK JIŘÍ

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Vetešník Jiří
( 06.08.1928 - 17.08.2010 )

Obraz - Most v Nymburce. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Jiří Vetešník. 

 

Rozměry včetně rámu cca 55 cm x 45 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Tempera na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v 60 letech 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašeho prostoru.

 

Jiří Vetešník

 

Narození - 06.8.1928 Dolní Bousov

 

Úmrtí - 17.8.2010 Městec Králové

 

malíř

 

Absolvent oboru architektury na Vyšší stavební škole v Mladé Boleslavi a dálkového studia Dekorativního umění u prof. Masáka v Praze. Malířství studoval soukromě u prof. Maška a O. Homolky. Od r. 1951 pracoval jako stavitel na Městském národním výboru v Nymburce. V r. 1968 z politických důvodů propuštěn. Dva roky zaměstnán na Krajském investorském útvaru v Praze. V l. 1970-1988 opět pracoval jako vedoucí stavebního odboru na nymburském národním výboru. Podílel se na výstavbě sídliště, obytných domů, plaveckého bazénu a rekonstrukci Hálkova městského divadla.

 

Spolupracoval s akademickým malířem Hanušem Bohmanem na restaurování lunetového obrazu Alfonse Muchy Podání Nymburka L.P. 1421 Bohu a Pražanům (instalován na železnou oponu Hálkova městského divadla). Inspiraci ke své tvorbě nacházel na Nymbursku, v Polabí, Českém ráji a v Krkonoších. V roce 1975 vystavoval v Nymburce obrazy, které zachycovaly krásy historických staveb a Polabí. Vystavoval i v dalších městech a v Jugoslávii.

 

Most v Nymburce

 

Most v Nymburce (okres Nymburk ve Středočeském kraji) převádí přes Labe silnici, která na pravém břehu vychází z náměstí Přemyslovců v centru historického jádra města, na jižním (levém) břehu v Zálabí nese název Kolínská. Most je chráněn jako technická kulturní památka (zapsaná v roce 1965). Nový železobetonový most se třemi oblouky a dvěma nosnými pilíři byl postaven na místě původního dřevěného mostu v roce 1912 a byl prvním svého druhu v Čechách. Navrhl jej architekt František Roith. Stavbu provedla pražská firma Ing. Karla Herzáně.

 

Na místě současného stál předtím dřevěný most, jehož existence je doložena již od dob založení města. Ten prošel během staletí mnoha proměnami, například roku 1640 byl spálen švédskými vojsky, po zničení města Sasy roku 1634.

 

Nymburk

 

Královské město Nymburk vděčí za své založení Přemyslu Otakaru II. a to roku 1275.

 

Název Nymburk je odvozen od slova Neuburg a byl původně osídlen německými a holandskými osadníky, kteří se však v průběhu staletí asimilovali mezi přicházející český živel. Podle Hájkovy kroniky se Nymburk dříve jmenoval Svinibrod, a to z důvodu, že se zde na druhé části, dnes za Labem, pásly svině. Český jazyk převládl nad německým jazykem až v 15. století po husitských válkách.

 

Král uložil lokátorovi Konrádovi, aby vyměřil a zřídil město Nymburk. Samotné založení bylo však pravděpodobně dokončeno až za vlády krále Václava II. Za Václava II. došlo též k výstavbě gotického chrámu sv. Mikuláše (dnes kostel svatého Jiljí) a dominikánského kláštera. Město bylo obehnáno hradbami z pálených cihel s asi padesáti věžemi a dvěma obrannými příkopy napájenými z Labe.

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení