Obraz - Klaun. Autorem je vyhledávaný a ceněný malíř Karel Oberthor. Signována a datována uprostřed dole - viz foto.
Celkové rozměry 34 cm x 25 cm. Litografie (PF 1980) na papíře adjustovaná do nového rámu. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1979.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Oberthor Karel
* 15.7.1921 Praha
+ 30.6.1996 Praha
grafik, malíř, typograf
Vývoj Oberthorovy kresby a v návaznosti na ni i grafického listu, stejně jako obrazu spěje od naturalistického chápání světa až k dnešní zjednodušené symbolice. Byla to cesta dlouhá a na jejím začátku bychom našli staré jihočeské vesnice měníci svou tvář od jara do zimy, klasická zátiší pestrých květin i mísy s ovocem. Poprvé se objevil v jeho tvorbě i statný valach, venkovský tahoun a jezdecký kůň. A právě ten kůň má v tvorbě akademického malíře a grafika Karla Oberthora nezastupitelné místo: mění se v průběhu času, a venkovského tahouna nahradil jezdecký kůň na dostihovém závodišti (impresionistické barvy a sugestivní nálada zachyceného prostředí), aby byl vystřídán „vysněným" koníkem, který se zrodil ve fantazii umělce. Vysněného koně umístil do hravého světa poezie, ve kterém vládne pokoj, klid, báječná rovnováha. Zrodil se tak ztracený ráj, který každý člověk cítí ve svém podvědomí, a který chce pro sebe objevit. V zahradě bez hranic se vedle bílé klisny prohání i statný hřebec a dovádějící hříbata, zasněná kolombina sní svůj sen a faun jí vyhrává neslyšné melodle. Rostliny jsou zastoupeny symbolickým stromem a rajskou květenou. Bájný pták se zlatým peřím se vznáší v povětří a dotváří tak harmonický celek vysněného ráje.
Jenže ráj nelze trvale zachytit ani vrátit do našeho uspěchaného, sobectvím a zlobou zmítaného světa a tak autor musí neustále reagovat na obecné dění, neklid kolem nás, obává se nových hrůz války a na svých obrazech zachycuje v podobenstvích všechnu bídu světa.
Jeho kresba sleduje dvojí linii: realistickou – pracovní záznamy z cest, studijní kresby, a technickou. Technická kresba je vlastně konstruktivní, autor hledá nové cesty k zjednodušení, spěje od složité reality k symbolické zkratce. Kresbu podtrhují výrazné, hutné, skoro jásavé barvy, zdůrazňující náladu a atmosféru jednotlivých děl.
Kresba, grafika, obraz tvoří tak jednu vyrovnanou linii, ze které vyčteme malířův osud, jeho sny, touhy i naplnění života. Je to život pestrý, život, ve kterém převládá láska k člověku, k rodině i k celému světu. Tak se postupně naplňuje poslání umělce, člověka, který chce svým dílem rozdávat radost a potěšení, a tento úmysl se mu beze zbytku daří.
Zdroj - Karel Žižkovský
- v letech 1938-1940 se vyučil v Průmyslové tiskárně v Praze kamenotiskařem
- studia malby u profesora Ivana Kulce na Ukrajinské akademii v Praze, v roce 1945 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Vladimíra Pukla a Vladimíra Silovského. Po ukončení studií v létě 1949 absolvoval ještě na Akademii čestný rok.
- člen Sdružení českých umělců grafiků Hollar a člen Český fond výtvarných umění (ČFVU), jeho grafickou tvorbu reprezentují v první řadě vynikající barevné litografie.
- absolvoval více než 50 výstav v čechách - zejména v Praze, ale i v zahraničí, například japonští podnikatelé mu uspořádali putovní výstavu v Japonsku, získal 2. cenu v Paříži, Zlatou medaili v Brně, jeho díla jsou zastoupena v Národní galerii Praha, Moravská galerie v Brně, Alšova Jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Krajská galerie ve Zlíně, Východočeská galerie v Pardubicích, Západočeská galeriev v Plzni a v mnoha dalších galeriích, ale i v soukromých sbírkách v tuzemku, ale i v zahraničí - například v Německu, Rakousku, Japonsku atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993 - Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek), 1995 - Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, 2002 - Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 (X. Nov - Pat), 2006 - Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Slovník Chagall, Lexicon of the CVA.