PĚŠINA U ŘEKY - LIEBSCHER KAREL

PĚŠINA U ŘEKY - LIEBSCHER KAREL

 

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 31. 12. 2024

Jméno autora: Liebscher Karel
( 23.2.1851 - 20.4.1906 )

Obraz - Pěšina u řeky. Autorem je malíř Karel Liebscher. Signován vlevo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality. Jedná se o velmi kvalitní dílo.

 

Rozměry včetně rámu cca 51 cm x 45 cm. Rám je dřevěný, zdobený - původní adjustace včetně rámu a autorského měděného štítku uprostřed dole - viz foto. Zřejmě kvaš na papíře či kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v letech 1880-1900 (stáří tedy téměř 150 let !).

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Karel Liebscher

 

* 24. 2. 1851, Praha

 

† 20. 4. 1906, Praha

 

pedagog, malíř, ilustrátor

 

V roce 1883 odešel za odborným vzdělání do Vídně na školu profesora Lichtenfelsa. Zde za rok dosáhl Fügerovy zlaté medaile. Hodně cestoval, zejména po jižní Evropě. V roce 1885 vystavil v Praze na výstavě Krasoumné jednoty kolekci 128 obrazů a studií. Na svých cestách po Čechách studoval místa krajinářsky zajímavá nebo s významnými historickými památkami, jako jsou například šumavské partie a pohledy na hrady a města. Jeho obrazy a kresby jsou cenným dokumentem dobového stavu památek. Vystavoval od roku 1882 na pražských výstavách. Maloval fresky na schodiště městského muzea „Starý Vyšehrad", „chrám sv. Mikuláše", „Hradčany". Především vynikal jako ilustrátor. U příležitosti Jubilejní výstavy v roce 1891 v Praze vytvořil spolu s bratrem Adolfem diorama představující dobývání Prahy Švédy na Karlově mostě (v bludišti na Petříně). O dva roky později pořádá již samostatnou výstavu v galerii Ruchu.

 

Významný byl pro jeho kariéru rok 1887. Kromě tříměsíční návštěvy Paříže, odkud si přivezl řadu kreseb a skic, zakládá toho roku soukromou krajinářskou školu, mezi jejíž žáky budou v následujících letech patřit např. Ludvík Kuba či Berta Havlíčková-Liebscherová. Přátelství s Ludvíkem Kubou jej také přivedlo v 90. letech na Balkánský poloostrov, kde vzniká mnoho kreseb a obrazů, z nichž některé prezentoval v rámci samostatné výstavy roku 1896. Další společná výstava s bratrem Adolfem se konala v Topičově salonu roku 1897.

 

Velmi rozsáhlá je i jeho ilustrační činnost. Jeho ilustrace tvoří neodmyslitelnou součást Sedláčkových Hradů, zámků a tvrzí Království českého nebo 14-dílného vlastivědného průvodce po Čechách z 80. a 90. let 19. století od B. Bernaua, později se stává spolu s bratrem Adolfem jedním z hlavních ilustrátorů Ottových Čech. Úspěšně se účastnil soutěže na výzdobu Muzea hlavního města Prahy, realizoval čtyři lunety na schodišti muzea s pražskými vedutami.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1907 Moderne Galerie des Königreiches Böhmen in Prag, Moderní galerie Království českého Praha,

1929 Olšanské hřbitovy, Pražská akciová tiskárna Praha,

1940 Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis Praha,

1941 Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis Praha,

1947 Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis Praha,

1948 Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis Praha,

1949 Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis Praha,

1959 Má vlast (Česká krajina v našem malířství XIX. a XX. století), St. nakl. krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),

1995 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (A-M), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky Praha,

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall Ostrava,

1997 Kalendárium kulturních osobností Šumavy a Chodska, Nakladatelství MMM Praha,

1998 Kladno v osobnostech, Státní vědecká knihovna, Kladno,

2000 Hlas domova 2 (Výtvarné umění a architektura našeho Polabí), Městské muzeum a galerie Břeclav,

2007 Osobnosti Zásmucka, Zásmuky (Kolín), Zásmuky (Kolín),

2008 Vodňany (literární, výtvarné, hudební), Městské muzeum a galerie, Vodňany (Strakonice),

2013 Mistrovská díla ze sbírky České spořitelny / Masterpieces from the Collection of Česká spořilena, Česká spořitelna Praha,

2015 Má vlast (Pocta české krajinomalbě), Spolek výtvarných umělců Mánes Praha,

2018 Tož to kupte! (TGM a sbírka umění pro Pražský hrad), Správa Pražského hradu Praha,

2019 220 míst AVU, Akademie výtvarných umění Praha,

2021 Epocha salonů (České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna 1870-1914), Západočeská galerie v Plzni.

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení